Příprava jezírka na zimu aneb Správné zazimování ve 3 krocích

jezírko

Pokud patříte mezi ty, kteří se kochají vlastním jezírkem na zahradě, tak věřte, že je čas na jeho zazimování. Podzimní údržbu se rozhodně nevyplatí podcenit. Zejména v případě, že se můžete pyšnit jezírkem s živými rybkami. Jak na zazimování jezírka, abyste se z jeho krásy mohli těšit i v příští sezóně?

Proč je zásadní zazimování jezírka

Jde o to, že ledová krusta, která se na hladině jezírka v zimě objevuje, způsobuje jisté potíže. Jednak led snižuje obsah kyslíku ve vodě, zamezuje odvětrávání kalových plynů, které vznikají rozkladem zbytků rostlin. Pokud máte v jezírku i ryby, tak je důvod jednoznačný. Rybky se pod ledem udusí a otráví právě kalovými plyny. A pokud ryby nechováte, tak ani tak rozhodně nepodceňujte správné zazimování jezírka. Jinak se vám voda v jezírku rychle zkazí a na jaře bude zapáchat.

Zazimování jezírka ve 3 základních krocích

Prvním krokem je sestříhání rostlin, odstranění co nejvíce organických zbytků. Odstranění veškerých nečistot, a to i ze dna. V případě zakalené vody, ať už do zelena nebo do hněda, tak je podstatné se zákalu zbavit. Mějte na paměti, že zákal způsobují malé organické částice v celé výši vodního sloupce. Je třeba je dostat pryč. Proč tomu tak je?

V zimě, zejména pokud je tuhá, tak dochází k nepřetržitému rozkladu organických látek. Rozklad způsobuje vyšší spotřebu kyslíku a vznik amoniaku. Ryby dýcháním spotřebovávají kyslík a uvolňují žábry amoniak. A právě amoniak zvedá pH, díky tomu je pro ryby ještě toxičtější.

Vhodná doba na zazimování techniky

Při dlouhodobějším poklesu teploty vody pod 10 °C se aktivita bakterií a účinnost filtru snižují na úplné minimum. Tímto nastává vhodná doba pro zazimování techniky, kterou využíváte v průběhu sezóny pro udržení čistoty v jezírku. UV lampu odpojte, vyčistěte a odložte do prostoru chráněného před mrazem. Rovněž tak vyčistěte a uložte filtrační materiály, které vložíte zpět do filtru až na jaře, kdy teplota vody vystoupí nad 10 °C. Čerpadlo vypněte. Pokud ho máte umístěné v nezamrzající hloubce 80 cm a více, můžete ho nechat ve vodě. Na jaře ho pak vytáhnete a vyčistíte, než ho opět uvedete do provozu.

ryby

Foto: Pixabay

Zahradní jezírko s rybami

Pokud máte v jezírku živé ryby, tak je nezbytné se připravit i na dny, kdy teploty dlouhodobě klesnou pod bod mrazu a jezírko pokryje vrstva ledu. Na hladině jezírka je třeba vytvořit a udržet místo bez ledu. Dobrým řešením jsou jezírková čerpadla, která udržují hladinu jezírka bez ledu. Otvor v ledu je podstatný pro únik škodlivých plynů z jezírka, které by jinak mohly způsobit úhyn ryb.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, drevostavitel.cz

Náhledové foto: Pixabay