Zbyla vám po vaření rýže na dně hrnce voda? Pokud ano, co s ní uděláte? Jestliže ji plánujte „jen tak“ vylít do odpadu, zadržte. Spolu s ní totiž vylijete i řadu důležitých vitamínů a minerálů, které mají skvělý vliv na vaše zdraví.
Jde zejména o vitamíny skupiny B, vitamín E ale také o vlákninu, osm esenciálních aminokyselin nebo škroby. Nejlepší je samozřejmě neosolená rýžová voda, nicméně pokud rádi rýži solíte už v rámci přípravy, tak směle do toho. A co si s rýžovou vodou počít?
Vypijte ji
Doplníte tak pitný režim a řadu vitamínů a minerálů. Oblíbili si ji proto třeba sportovci po fitness aktivitách, anebo lékaři, kteří ji doporučují pít při horečnatých onemocněních či jako šikovný prostředek proti zácpě či průjmu. Ano, opravdu funguje na obojí.
Udělejte z ní oplach na vlasy
Jednoduše nechte rýžovou vodu odstát na pokojovou teplotu a vlasy mezitím omyjte běžným způsobem. Poté je opláchněte rýžovou vodu a tři minuty počkejte. Znovu opláchněte, teď už vodou z kohoutku, a je to. Řada látek zůstane na vlasovém vlákně i poté, co ho opláchněte, působí tedy déle.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vyrobte si pleťovou masku
A jak na to? Do malé misky rýžové vody přidejte pár kapek citronové šťávy a esenciálního oleje (skvělý je třeba levandulový). Promíchejte a naneste na pleť – spíše ji tedy omyjte. Nechte působit pět minut a opláchněte studenou vodou.
Použijte ji k ošetření pleti
Potýkáte se se suchou, podrážděnou nebo poškozenou pokožkou? Omývejte jí několikrát denně rýžovou vodou, která skvěle hydratuje a pomůže i s rychlejším hojením.
Vyrobte si hnojivo pro pokojové rostliny
Ano, i domácí zelené krásky tuhle výživnou substanci ocení. Dodá jim mnoho látek, potřebných k růstu a kvetení. A hnojit je můžete klidně každý týden (mimo sezónu jednou za měsíc).
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Rýžová voda? To je ta co má v sobě arsen? Ne děkuji, nechci.
Rýže by se měla přes noc namočit,kdy se uvolní z valné většiny arsen. Ta se pak vyleje a novou vodu,ve které se vaří rýže mužete vypít.
Rýži přes noc namočit? Co z toho pak druhý den vaříte – kaši? Takhle si dovedu představit přípravu přírodní rýže, a to taky ne všechny druhy.
A ještě otázka – vy vaříte rýži bez soli – protože v pití slané rýžové vody marně hledám ten zdravotní přínos.
Všude se píše, že tato voda ale obsahuje významné množství jedovatého arzenu. Proto se nemá vařit „hrníčkovou metodou“ – aby se všechna voda vsákla do rýže, ale ve větším množství vody – a tu pak rozhodně vylít
Dobrý den,
tohle jsem taky četla, ale přislo mi to na úrovni JPP (jedna paní povídala). Pořádné studie nikde žádné, takže máte-li, budu ráda. Jinak by nám asi musela vymřít už několikátá generace asijců, kteří nevaří rýži jinak než v rýžovaru a žádnou vodu rozhodně nevylévají 🙂
Co je to za kravinu? Dotyčná neví, že rýže se jednak nejlépe pro chuť peče, a pokud to neumí, ani obecně neodhadne poměr rýže a vody, tak ji snad solí, opravdu ideální pro zálivku rostlin. Rady bych snesl tak leda u vody slité z máčené rýže.
Dobrý den,
samozřejmě to vím a sama to tak dělám, proto i ten opatrný úvod 🙂 Třeba rýže na sushi se ani jinak uvařit nedá, nefungovalo by to. Ale spousta lidí okolo mě to dělá jinak a to nejlepší pak vylévají pryč. Tak právě pro ně tenhle článek je.
Není to dlouho, co se objevil článek o obsahu arzenu v rýži… že vařením se sníží a namočením předem ještě víc, pokud se voda slije. Ten arzen se prostě vyluhuje do té vody. A teď zase jak zdravé je pít vodu z vaření rýže 🙂 Co příště?
rýži peču a žádný slitky nemám…
Rýže se správně jen propláchne a vaří s vodou 1ku 3, voda se vpije do rýže a žádná nezbývá, vařit rýži ve vodě a scedit, to je rozvařený hnus.
To máte moc vody. 1:1,5 je správný poměr.
I když bude rýžová voda bez arzénu, tak na pití je hnusná. To si udělám daleko zdravější čaj.
Rýži řádně propláchnu teplou vodou. Poté na jeden hrnek rýže dám jeden a půl hrnku vody. Nechám alespoň půl hodiny namočenou. Potom přivedu zakrytou k varu a vypnu. Po deseti minutách je dokonalá. Používám pouze rýži zavlažovanou vodou z pákistánských ledovců. A voda se vyvaří a natáhne ji do sebe rýže, takže není co pít. 🙂
V HRNCI OSMAŽÍM DO RŮŽOVA NA TUKU VETŠÍ CIBULI. PŘIDÁM KLASICKOU PROPLÁCHNUTOU A V SÍTU OKAPANOU RÝŽI. RÝŽI DO CIBULE A TUKU VAŘEČKOU POŘÁDNĚ VMÍCHÁM ABY SE RÝŽE PĚKNĚ OBALILA TUKEM. OSOLÍM. PĚKNĚ ZAROVNÁM A POMALIČKU ZALEJI VODOU DVA PRSTY NAD RÝŽI ABY SE CIBULE NEVYPLAVILA NAHORU. ZAKRYJI VOLNĚ POKLIČKOU A NECHÁM JI UDĚLAT V TROUBĚ DOKUD SE VODA NEODPAŘÍ A RÝŽE NENÍ MĚKKÁ. NELEPÍ SE A JE VYNIKAJÍCÍ I SAMOTNÁ.
Spousta nesmyslů je tady _ tím myslím v diskuzi. Lidi, čtěte to někdy po sobě?