Rýžová voda – poklad, který běžně končí ve výlevce

Rýže

Zbyla vám po vaření rýže na dně hrnce voda? Pokud ano, co s ní uděláte? Jestliže ji plánujte „jen tak“ vylít do odpadu, zadržte. Spolu s ní totiž vylijete i řadu důležitých vitamínů a minerálů, které mají skvělý vliv na vaše zdraví.

Jde zejména o vitamíny skupiny B, vitamín E ale také o vlákninu, osm esenciálních aminokyselin nebo škroby. Nejlepší je samozřejmě neosolená rýžová voda, nicméně pokud rádi rýži solíte už v rámci přípravy, tak směle do toho. A co si s rýžovou vodou počít?

Vypijte ji

Doplníte tak pitný režim a řadu vitamínů a minerálů. Oblíbili si ji proto třeba sportovci po fitness aktivitách, anebo lékaři, kteří ji doporučují pít při horečnatých onemocněních či jako šikovný prostředek proti zácpě či průjmu. Ano, opravdu funguje na obojí.

Udělejte z ní oplach na vlasy

Jednoduše nechte rýžovou vodu odstát na pokojovou teplotu a vlasy mezitím omyjte běžným způsobem. Poté je opláchněte rýžovou vodu a tři minuty počkejte. Znovu opláchněte, teď už vodou z kohoutku, a je to. Řada látek zůstane na vlasovém vlákně i poté, co ho opláchněte, působí tedy déle.

Rýžové pole

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyrobte si pleťovou masku

A jak na to? Do malé misky rýžové vody přidejte pár kapek citronové šťávy a esenciálního oleje (skvělý je třeba levandulový). Promíchejte a naneste na pleť – spíše ji tedy omyjte. Nechte působit pět minut a opláchněte studenou vodou.

Použijte ji k ošetření pleti

Potýkáte se se suchou, podrážděnou nebo poškozenou pokožkou? Omývejte jí několikrát denně rýžovou vodou, která skvěle hydratuje a pomůže i s rychlejším hojením.

Vyrobte si hnojivo pro pokojové rostliny

Ano, i domácí zelené krásky tuhle výživnou substanci ocení. Dodá jim mnoho látek, potřebných k růstu a kvetení. A hnojit je můžete klidně každý týden (mimo sezónu jednou za měsíc).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)