liška

Sklopec na lišku potřebuje správné místo i chutnou návnadu

Liška umí nejednoho chovatele drobné drůbeže pořádně potrápit. Mnohdy se ji proto snažíme z pozemku zapudit rozličným způsoby. Pokud ji nechcete přímo odstřelit, nabízí se její odchycení do sklopce.

V tom však může nezkušený chatař či chalupář nechtě udělat spoustu chyb. A které jsou ty úplně nejčastější?

Když je sklopec až příliš vidět

Odchytovou past je nutné uložit na místo, kudy se liška nejčastěji pohybuje. Nespoléhejte se na dohady, ale jděte po jejích stopách. A klec s překvapením jí pak postavte do cesty jen tak mimochodem. Nenápadně, ale uvěřitelně – tak by mělo znít vaše heslo. Nezapomeňte proto jeho okolí opatřit cestičkami, vedoucími až k němu. Liška tak snáze uvěří, že jde o něco bezpečného.

Chyťte lišku na tu správnou návnadu

Je to alfa a omega celého úspěchu, přesto mnohdy až neuvěřitelně selhává. Pokud se snažíte lišku nalákat třeba na drůbeží maso, pak nejspíš neuspějete. O něco lépe vám poslouží ryby. Ovšem úplnou tutovkou bývá u většiny exemplářů sušené ovoce. A po jakém sáhnout? Skvělé jsou třeba meruňky nebo švestky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lišku odvezte dostatečně daleko

Pokud se zadaří (a to může trvat i několik dní), nezapomeňte na to, že lišky jsou opravdu chytrá zvířata a na své původní teritorium se dokáží vrátit i z poměrně velké vzdálenosti. Naložte proto sklopec do auta a absolvujte alespoň desetikilometrovou cestu od domova. Čím dál, tím samozřejmě lépe. S trochou štěstí se k vám tohle rezavé zvířátko už nikdy nevrátí.

Když nechcete lišku ihned lovit

Pořízení sklopce je poměrně finančně náročné, navíc není zaručen úspěch. Tak proč se nepokusit lišku místo toho jednoduše zaplašit? Pomoci vám může cokoliv, co obsahuje lidský pach. Třeba staré oblečení nebo vlasy, které posbíráte v koupelně. Obojí však musíte poměrně často měnit. A k mání jsou samozřejmě i nejrůznější chemické odpuzovače.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

  1. eddan Odpovědět

    Lištičky jsou krásná zvířátka a mají své místo na Zemi. I když semtam nějakou tu slípku sežerou, nebo jsou roznašeči vztekliny a bývá to pro ně rozsudkem smrti a pro ostatní zvířata i lidi nebezpečným zdrojem nákazy, nejsou škodná. To si myslí je lidé, kteří rádi střílejí po všem živém.

  2. František Odpovědět

    pokud si liška lítá v přírodě, nic proti ní nemám. Jak dostala chuť, co by predátor, na moje slepice, brzy skončila ve sklopci dalšího predátora a tím jsem byl já. A skončila stejně jak ty slapice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *