Tipy na efektivní výběr krmiva pro psa

Pes při krmení

Zdraví a pohoda každého pejska je úzce spojená s kvalitou jeho stravy. Každý majitel pejska se ale musí při výběru probrat dlouhým seznam na trhu dostupných krmiv a zvolit to, o kterém si myslí, že je pro jeho čtyřnohého kamaráda nejlepší. Existuje ale vůbec objektivní způsob takového výběru? Jistě platí, že žádné krmivo není tím nejlepším pro všechny. Přesto ale lze vybírat tak, abychom si mohli být jistí, že pejska na kvalitě nešidíme.

Domácí strava nestačí?

Odpověď na otázku v názvu tohoto odstavce je jednoznačná: v žádném případě. Zbytky z kuchyně nikdy neposkytnou zvířeti dostatečně kvalitní nutriční koktejl k tomu, aby mohl žít stoprocentně kvalitní život. Pokud nechceme přípravou psího jídelníčku strávit celý den, musíme se tedy spolehnout na produkty, které nám nabízejí výrobci specializující se právě na tento segment.

Je ale třeba si uvědomit, že i komerční produkty je nutné používat správným způsobem. Typickým příkladem jsou psí konzervy. Ty sice obsahují poměrně vysoký podíl masa a také vody, což není samo o sobě špatné, současně je v nich ale často také mnoho soli, která je ve velkém množství silně nezdravá. Konzervy by proto měli majitelé využívat spíše jako doplněk „na přilepšenou“.

Top 5 krmiv pro psy: Zdroj obrázku heureka.cz

Kvalitní granule

Základem psí stravy jsou granule. Na trhu jich je ohromné množství, jednotlivé produkty se ale co do kvality často diametrálně odlišují. Základem dobrých granulí musí být vždy maso. Pozor ale na to, že výrobci často uvádí ve složení podíl čerstvého masa. To obsahuje až 80 % vody a skutečný podíl masa je proto mnohem nižší. Je proto vždy třeba dívat se komplexně na podíl čerstvého i sušeného masa a z těchto údajů odhadnout celkové množství masa v granuli.

Kromě maximálního podílu masa by měly granule obsahovat i další důležité živiny: vlákninu, živočišné tuky, vitamíny. Důležité jsou určitě také pamlsky, které obsahují potřebné látky.

Nejoblíbenější pamlsky pro psy: Zdroj obrázku heureka.cz

Plemeno a věk psa

Při výběru granulí je samozřejmě třeba zohlednit i rasu a věk psa. V tomto ohledu se nicméně lze řídit podle tvrzení výrobců. Většina dodavatelů má granule pro malá, střední a velká plemena, v některých případech dokonce granule pro konkrétní rasy. Podobné je to u výběru granulí z hlediska věku psa.

Granule určené pro štěňata zohledňují potřebu vyššího příjmu látek jako je vápník a fosfor, ty určené pro psy v aktivním věku zase vyvážený poměr všech složek a psí senioři ocení vyšší obsah vlákniny a méně tuků.

Možná, že nalezení těch nejvhodnějších granulí, které budou vašemu psovi navíc i chutnat, zabere nějaký čas. Energie věnovaná jejich nalezení se ale vyplatí a odrazí se ve spokojenosti a zdraví vašeho pejska. Spousty kvalitních krmiv pro psa za výhodné ceny najdete v této nabídce.

Vše nejen pro psy: Zdroj obrázku zoohit.cz

Pes pochutnávající si na krmivu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.