Rychlení čekankových puků v zimě: Zásadní je teplota a zamezení přístupu světla

čekanka

Pěstovali jste čekanku v létě? Z vypěstovaných kořenů je možné rychlit puky v zimě. Dokonce jsou ještě chuťově lepší než rostoucí na záhonech. Aby tomu tak bylo, je třeba zajistit optimální podmínky. Jak na správné rychlení čekankových puků?

Původně se čekanka pěstovala pro výrobu kávovin. Dnes se jedná o oblíbenou zeleninu, která si získává stále větší přízeň i u nás. Pokud patříte mezi ty, kteří pěstují čekanku v letním období na záhonu, tak nyní je čas pro rychlení čekankových puků. Jak na to?

Výběr vhodných kořenů k rychlení

Základem je výběr kořenů, které jsou vhodné k rychlení. Ideální jsou s průměrem hlavy cca 4 cm a délkou 20 až 30 cm. Co se týče rychlení, tak jsou 2 možnosti, a to buď ve vodě, nebo v substrátu. Zásadní podmínkou pro úspěšné rychlení čekankových puků je zamezení přístupu jak denního, tak i umělého světla.

Rychlení čekankových puků ve vodě

Hlavy kořenů očistěte od zbytků listových řapíků tak, aby nedošlo k poškození listového srdéčka. Pro tento typ rychlení jsou vhodné kořeny o délce 20 cm. Pakliže máte kořeny delší, tak je zkraťte na optimální délku cca 20 cm. Poté je narovnejte svisle do neprůsvitného kbelíku. Do něj nalijte vodu, a to zhruba do výšky dvou třetin kořenů. Nádobu přikryjte černou folií. Vodu je třeba průběžně doplňovat a kontrolovat, aby nedocházelo k zahnívání kořenů.

Možné rychlení v substrátu

Další možností je rychlení v substrátu. Příprava kořenů je obdobná jako pro rychlení ve vodě. Kořeny v tomto případě naskládejte do většího květináče nebo bedny, prosypte přesátým kompostem, rašelinou nebo pískem. Zeminu je třeba dostatečně zvlhčit. Nádobu je třeba rovněž přikrýt černou folií, případně obráceným květináčem stejného průměru se zakrytými otvory. Po celou dobu rychlení je nutné kontrolovat vlhkost substrátu.

zelenina

Foto: Pixabay

Správná doba pro sklizeň

Délka rychlení čekankových puků závisí na teplotě prostředí. Zde platí, že čím delší doba rychlení, tím chutnější budou čekankové puky. Jde o to, že rychlení při nižší teplotě trvá déle, ale je kvalitnější. Při rychlení ve vodě o teplotě mezi 8 až 12 °C trvá rychlení 7 až 8 týdnů, o teplotě 12 až 16 °C je délka rychlení 6 týdnů a při teplotě v rozmezí 16 až 20 ° trvá rychlení jen 2 až 3 týdny. Vyšší teploty se pro rychlení nedoporučují, neboť pak dochází k hořknutí a puky nejsou dostatečně uzavřené a tvrdé.

Čekankové puky se sklízí ve chvíli, kdy dorostou délky 15 až 18 cm. Sklizeň se provádí tak, že se odříznou i s malým kouskem kořene. Jinak by se vám rozpadly. Až do použití v kuchyni je nutné je skladovat v lednici ve tmě. Tímto zabráníte jejich hořknutí.

Zdroj: semena.cz, zahrada-centrum.cz

Náhledové foto: Pixabay