Vánoční hvězda: na co si dát při koupi pozor? Při přenosu ji může zničit mráz

Vánoční hvězda

Pryšec nádherný (Poinsettia) je nejznámější právě pod názvem vánoční hvězda. Jedná se o jednu z květin, které jsou typické pro Vánoce. Každoročně si ji kupují tisíce domácností, aby vytvořily vánoční dekorace. Horní listy, které považujeme za květ, mohou být různě zbarvené. Nejoblíbenější jsou červené, ale dostupné jsou i žluté, bílé či růžové varianty. Aby vám rostlina dělala radost co nejdéle a zachovala si svůj krásný vzhled, je dobré znát pár tipů.

Vánoční hvězda a její výběr

Všechno začíná už výběrem vánoční hvězdy v obchodě. Rostlinu si pořádně prohlédněte. Neměla by být poškozená ani jevit známky napadení parazitem či nějakou chorobou. Dívejte se také na půdu, zda v ní není plíseň. Zdravé rostliny mají čerstvé pupeny a plné listy, které se nekroutí a nejsou poškozené. Pokud jemný proud vody způsobí opat listů, pak rostlina není v dobrém stavu. Tento test máme ale obvykle možnost vyzkoušet až doma. Poupata by měla být zelenožlutá a zakulacená. Pokud jsou pokrytá pylem, je pravděpodobné, že rostlina není čerstvá a poupata pravděpodobně brzy opadají.

Hvězda

Foto: Pexels

Hvězda nemá ráda průvan a zimu

Pozornost bychom měli věnovat také tomu, kde se rostliny v obchodě nacházejí. Rozhodně by neměly být venku a ani na místě, kde jsou vystaveny průvany. Teploty pod 15 °C mohou rostlinu velmi oslabit, při dlouhodobém pobytu dokonce zahubit. Někdy se stává, že rostliny byly těmto podmínkám vystaveny v zázemí prodejny, kam zákazník nevidí. Známky nevhodného skladování se projeví až po několika dnech. Rostlina obvykle začne ztrácet listy. Tento stav se dá zachránit jen velmi obtížně, obvykle je vhodnější koupit novou rostlinu.

Zkontrolujte správné zalévání

To, jestli byla vánoční hvězda správně zalévána, můžete poznat podle půdy, ve které zrovna je. Ta by neměla být podmáčená, ale ani suchá. Mírně vlhký květináč je známkou správné zálivky. Drenážními otvory můžete zkontrolovat, jestli má rostlina bílé kořeny.

Hvězda nesnese mráz

I jen krátké vystavení chladnému počasí může způsobit opad listů nebo dokonce úhyn rostliny. Pokud byste tomu chtěli zabránit, je třeba rostlinu zabalit do novin, čímž ji izolujete. Poté ji co nejdříve přeneste do teplé místnosti. Balení by mělo být důkladné, dejte si ale pozor na to, ať při něm rostlinu nepoškodíte. Při poškození pouští rostlina mízu, která může zanechávat skvrny. Při manipulaci s rostlinou proto buďte velmi opatrní.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/nie-kupuj-gwiazdy-betlejemskiej-w-mroz-bo-nie-dowieziesz-jej-do-domu-szybki-poradnik-zakupu-poinsecji-aa-6CrB-SD4H-pyRN.html

https://www.southernliving.com/home/how-to-care-for-poinsettias

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!