Různé druhy lichořeřišnice: je z čeho vybírat

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum) náleží do čeledi lichořeřišnicovité. I když do této čeledi spadá více než 80 druhů, na našich zahradách se jich objevuje obvykle jenom několik. Přitom lichořeřišnice není příliš náročná na pěstování, takže do své zahrady můžete zavést klidně i několik druhů současně. Jejich výhodou je taktéž to, že všechny její části jsou jedlé, a to včetně krásných květů. Jimi můžete ozdobit nápoje, různé pokrmy či dezerty.

Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je jednou z nejoblíbenějších druhů rostlin, které můžete na zahradách vidět asi nejčastěji. Tento druh se vyznačuje především svými velkými květy, které se vyskytují ve spoustě barev. Také listy mají neobvyklý, talířovitý tvar a svěže zelenou barvu. Její nevýhodou je to, že nezvládne přežít naši zimu, proto ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu. Původem pochází z Jižní Ameriky, kde roste jako trvalka.

V ideálních podmínkách dorůstá výšky až 3 metry, nicméně pokud chceme dosáhnout hustějšího a kompaktnějšího růstu, je dobré ji udržovat při výšce do 40 cm. Existuje hned několik odrůd, které se mohou lišit barvou květů, jejich velikostí nebo dokonce vzhledem listů. Existují odrůdy s téměř bílými listy, s lososově oranžovými květy, oranžově-červené květy apod.

Lichořeřišnice

Foto: Pixabay

Tropaeolum peregrinum

Tento druh je někdy nazýván také jako kanárská réva, zřejmě kvůli „kanárkově“ žlutému zbarvení květů. Zajímavé jsou ale také listy rostliny, které jsou laločnaté a mají zelenomodrou barvu. Svým vzhledem se lichořeřišnici větší tedy příliš nepodobá, nicméně i tak se jedná o velice dekorativní rostlinu, kterou ale využijete spíše na zahradách než balkonech. Dorůstá do délky 2 až 3 metry. Oblíbená je pro obrovské množství květů, které se vyskytují od července až do pozdního podzimu.

Lichořeřišnice hlíznatá

Lichořeřišnice hlíznatá (Tropaeolum tuberosum) není tolik oblíbená, jako předchozí dva druhy. Tento druh nemá příliš velké květy, to ale neznamená, že nepatří mezi okrasné rostliny. Květy mají barvu červenooranžovou a rostou na tlustých červených stoncích. Název této rostliny je odvozen od tuhých hlíz, které jsou v teplejších oblastech naší země dokonce schopny přečkat zimu (použijte dobrý mulč). Nebo je na zimu můžete uchovávat v suché rašelině v chladné místnosti. Lichořeřišnice hlíznatá kvete od poloviny léta až do pozdního podzimu.

Zdroj: https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/nasturcja-uprawa-pielegnacja-i-odmiany-id1068.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!