Římský salát: Zkuste jej letos, pěstování není náročné

Římský salát

Římský salát (Lactuca sativa L. var. longifolia) je jednou z variet lociky seté. Konzumujeme ho bez tepelné úpravy, někdy jako náhražku špenátu. Již staří Egypťané si na tomto salátu pochutnávali a s úspěchem ho pěstovali. U nás tolik oblíbený není, ale například ve Spojených státech se jedná o jeden z nejoblíbenějších salátů vůbec. Tam na něj natrefíte snad na každém roku. Jeho velkou výhodou při pěstování je to, že nemá tendence vybíhat do květu, když je příliš teplé počasí. Proto jej můžete vysadit i v pozdním výsevu.

Římský salát pěstování

Římský salát je možné pěstovat rovnou v záhoně nebo si předpěstovat sazeničky (v tomto případě je výsev možný už na konci března). Mladé rostliny pak přesazujeme na záhon až v druhé polovině května, kdy by už neměly přijít mrazy. Přímý výsev se provádí v dubnu, pokud je teplé jaro (vždy je ale vhodné mít po ruce netkanou textilii, kterou rostlinky při hrozbě mrazu ochráníte). Ideální termín pro výsev římského salátu je v polovině května, ale vysévat můžete až do konce července. Potrvá tři měsíce, než budete sklízet.

Římský salát

Foto: Pixabay

Výsev římského salátu

Římský salát patří mezi rostliny, kterým nevadí, když je zasadíte na husto. Řádky od sebe mohou být ve vzdálenosti asi 10 cm. Rostliny rozsazujeme ve sponu minimálně 40 x 40 cm. Salát roste poměrně rychle, nicméně to bude znamenat, že je také náročný na živiny. A ty je třeba dodávat prostřednictvím pravidelného hnojení.

Zálivka je klíčová

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro správný růst je dostatečná zálivka. Ideální je pokud máte půdu, která je propustná, avšak dokáže udržet určitou vlhkost. Zálivku bychom měli provádět co nejdříve ráno, aby listy rostliny stihly uschnout. Takto snížíte riziko vzniku plísní a houbových onemocnění. Na zálivku je třeba myslet už od výsevu a pak nadále až po sklizeň. Římský salát potřebuje vody poměrně hodně, nepřemokřujte jej.

Římský salát sklízíme za 3 měsíce od výsevu

Už tři měsíce od výsevu je možné sklízet římský salát. Provádíme to ostrým a čistým nožem. Jednotlivé hlávky odřezáváme asi 2,5 cm nad zemí. Sklízená rostlina by v tomto okamžiku měla mít délku minimálně 8 cm. Za další 3 až 8 týdnů můžete z té samé rostliny sklízet ještě jednou. Jakmile je římský salát dostatečně velký, odolává i chladnému počasí. Pro přímou konzumaci se římský salát nehodí, protože chutná hořce. Je třeba jej na pár dní uskladnit v chladu. Teprve pak získá nasládlou chuť.

Zdroje info:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%BD_sal%C3%A1t

https://sazenicka.cz/pestovani-rimsky-salat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!