Vůně, které dokáží zpříjemnit život – které z nich to jsou?

éterické oleje

Existují vůně, které u člověka mohou uvolnit napětí, zbavit stresu a dalších nepříjemností. K tomu vám stačí jen pár kapek do aroma difuzéru a budete se cítit skvěle. I když se jedná o pouhou vůni, kterou vlastně nemůžeme vidět a držet, tento nenápadný pomocník nás může ovlivnit víc, než si uvědomujeme. Některé silice dokáží uvolnit napětí, ale pomohou také při nachlazení. Které vůně působí blahodárně na naši mysl?

Esenciální oleje pro příjemný život

Na trhu je opravdu obrovský výběr všemožných vonných silic a éterických olejů. Jedno je ale jasné, vybírejte opravdu s rozmyslem a nikdy nekupujte ty, které jsou přehnaně levné. Důležité bude, abyste se dívali na složení. Esenciální olej musí mít čisté složení, tedy 100% vonných silic. Nikdy nekupujte ten, který obsahuje přidané látky. Chemii jistě dýchat nechcete. Jaké vůně budou blahodárně působit na vaši mysl? 

Například levandule, ta je účinná a měl by po ní sáhnout každý, kdo špatně spí, je ve stresu, nachlazený či trpí bolestmi. Esenciální olej z máty peprné povzbuzuje, ulevuje od bolestí a působí blahodárně na uvolnění mysli. Borovice je známá tím, že dezinfikuje vzduch, usnadňuje dýchání, odstraňuje únavu a opět působí jako očista mysli.

aroma difuzér
Foto: Pixabay

Půvabná vůně růže navodí romantickou atmosféru, harmonizuje tělo i mysl a skvěle působí proti úzkostným stavům. Omamný jasmín má úžasnou vůni, působí proti špatné náladě a depresím, uvolní napětí, ale nemělo by se to s ním přehánět. Opravdu stačí pár kapiček do aroma difuzéru. Eukalyptus je známý tím, že pomáhá dezinfikovat vzduch, pomáhá při nachlazení, potlačuje množení bakterií, virů a roztočů. Skořice prokrvuje a zahřívá, lepší náladu a povzbuzuje při vyčerpání. Mezi další patří jin a jang, který nádherně voní, ale také kadidlo, které navozuje pocit vyrovnanosti. Dále cypřiš a jalovec.

Efektivní využití

Pokud nemáte aroma difuzér, bohatě vám bude stačit aroma lampička se svíčkou. Zde ale opět buďte obezřetní, jaké svíčky zvolíte. Buďte si jistí, že svíčky neobsahují chemické látky, které vám neprospějí. Pokud máte zmíněný aroma difuzér, určitě jej využijte. Pokud nemáte ani jedno, nalijte vodu do zvlhčovače vzduchu na topení a nakapejte do něj několik kapek vámi zvoleného éterického oleje. Dále pak můžete nalít teplou vodu s několika kapkami oleje do misky a umístit ji na topení. 

Zdroj: https://systematicreviewsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13643-022-02015-1, https://www.aroma-atelier.cz/jak-funguji-etericke-oleje-pohled-z-ptaci-perspektivy, https://www.zdravickoboskovice.cz/zajimavosti/vyuzijte-silu-aromaterapie-pro-zdravejsi-telo-i-mysl/

Náhledové foto: Pixabay 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)