Jak zachránit spálené nebo připálené jídlo: Osvojte si šikovné triky

V životě se něco stane, po smrti už nic. A tak se občas prostě přihodí, že připálíte, neřkuli spálíte pečeni, omáčku nebo bábovku. A co teď? Po první impulzivní myšlence všechno vyhodit naskočí další, že je to škoda a co teď bude rodina jíst. Nepropadejte panice, leccos se dá ještě zachránit.

Rychle jako vítr aneb čím dřív, tím líp

Především jednejte bleskově. Jakmile pohromu zjistíte, jídlo musí okamžitě nejen ze zdroje tepla, ale také do jiného hrnce, pekáče a podobně. Teprve potom zjišťujte škody. Pokud je jídlo spálené na škvarek, už mu asi není pomoci. V ostatních případech můžete vyzkoušet následující možnosti.

Pečeni stačí jednoduše okrájet

U pečeně vcelku je pomoc snadná. Po vyndání z pekáče okrájejte spálené kusy na povrchu a v novém pekáčku ji znovu podlijte, můžete přidat špetku sody. V případě pečeně s kůžičkou tu připálenou odstraňte a nahraďte ji plátky slaniny. Pokud jste pekli maso na nějakém základě, připravte jej znovu a maso na něj vložte. Zdá-li se, že zápach a chuť spáleniny přetrvává, dejte do pekáče celou oloupanou bramboru, mrkev nebo kus chleba, ty pachuť pohltí. Po půlhodině je vyndejte a vyhoďte.

Řízek musíte svléknout donaha

Tady nepomůže nic, než že spálenou strouhankovou kůrku oloupete a maso na chvíli ponoříte do rozpuštěného másla. Nasaje jeho chuť a vůni, nebude suché a pokud spálení nebylo totální, nikdo nepozná, že jako přírodní podáváte původně připálený řízek. Také můžete nakrájené maso podusit na cibulce a pak připravit rizoto, „čínu“ nebo jinou masovou směs.

Foto: Pixabay

Pečivo je také možné zachránit

Bábovku, mazanec, chléb či muffiny stačí nechat vychladnout a pak připálené části ostrouhat nebo okrájet. Když je poté pocukrujete nebo polijete polevou, zamaskujete šlehačkou a podobně, je vše zachráněno. Horší je to u měkkých koláčů pečených na celém plechu. Tam většinou platí, že více jsou připálené kraje, které budete muset obětovat. Připálenou drobenku z koláče seberte a pocukrujte jej.

Omáčka nebo polévka aneb nedělejte častou chybu

Jakmile ucítíte zápach, rozhodně ji nemíchejte. Rychle ji přelijte do nového kastrolu, zbytky na dně neseškrabujte! Teprve teď ochutnejte. Někdy omáčka není po spálenině cítit (když zasáhnete včas). Pokud ano, vložte takzvané pohlcovače stejně jako u pečeně: bramboru, mrkev nebo krajíc chleba. Použít můžete i korek, ten ale raději v sítku nebo v plátýnku. Po provaření a vyhození pohlcovače omáčku ochutnejte. Přetrvává-li pachuť, přidejte trochu smetany, citrónovou šťávu či kůru nebo jiné koření dle typu omáčky. Pokud je omáčka nahořklá, zkuste ji trochu přisladit.

Základ na guláš bude většinou ztracený

Nemáte-li v něm ještě maso, vyhoďte ho a začnete znovu. Hořkou cibulku a papriku zpravidla nezachrání nic. Pokud se vám připálí základ již s masem, maso vyberte a prohlédněte. Připálené kousky okrájejte, udělejte nový základ a maso duste dál. Na zamaskování chuti připáleniny skvěle poslouží uzená paprika, která sama chutná trochu po kouři.

Zdroje info: https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-zachranit-pripalene-maso-tipy-a-rady/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pripalene-jidlo-rady-30000304.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pripalene-jidlo-30000712.html, https://odpadlici.cz/tipy/par-rad-ako-zachranit-jedlo-aby-nekoncilo-v-kosi, https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/pripalenou-omacku-zachrante-jednoduchym-zpusobem-staci-vam-bezne-veci-z-kuchyne

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)