Řeřicha zahradní jako mobilní zásobárna vitamínů

Řeřicha setá

Rádi byste si dopřáli vitamíny kdykoli a kdekoli? Pak se určitě spolehněte na řeřichu zahradní. Ta je považován za jednu z nejrychleji rostoucích plodin. U drtivé většiny rostlin si na užitnou hodnotu musíme jednoznačně počkat od 30 dnů více, u řeřichy se lze spolehnout na velmi rychlý růst. Ke sklizni lze přistoupit klidně i pouhý týden či dva po výsevu. Najít přitom nějakou rostlinu, jež je k pěstování snadnější, snad ani není možné.

Expresní sklizeň zaručena

Řeřicha je charakteristická především velmi rychlým klíčením. Její vývoj je doslova expresní, přičemž má krátkou vegetativní dobu. Vynikající je z toho důvodu především brzy na jaře k rychlení. Není ale problém vypěstovat ji klidně i v zimním období. Záleží pouze na pěstiteli a jeho chuti. Sklízet lze rostlinky o celkové výšce 6 až 8 cm. Učiníte tak naprosto jednoduše. Stačí pouze řeřichu před konzumací ustřihnout těsně v oblasti nad pěstebním substrátem.

Řeřicha setá

Spousta vitamínů

V rostlině řeřichy seté je obsažena spousta vitamínů. Jedná se především o vitamín C, nicméně zapomenout nelze ani na vitamíny z řad B či K. Nesmírně důležitou roli hraji i karoten, železo a v neposlední řadě chlorofyl. V kuchyni má řeřicha doslova multifunkční využití. Posypat si í můžete klidně třeba chléb s máslem, nicméně výborná je i ve spoustě nejrůznějších salátů. Když jejím prostřednictvím přizdobíte polévku, určitě také neučiníte krok špatným směrem.

Jednoduché pěstování řeřichy

Chcete pěstovat řeřichu? Pořiďte si truhlík a opatřete ho substrátem. Následně zasypete hustě semínky a zalijete. Nic více není v podstatě třeba. Výborně řeřicha klíčí i na buničité vatě. Ideálně umístěte truhlík do polostínu a teplota by se měla pohybovat okolo 15 až 18 stupňů Celsia. Hlavně nezapomínejte na pravidelné zalévání, to je snad jediné úskalí, které pěstování řeřichy může skýtat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.