Řapíkatý celer: pozor na vedra! Návod, jak na jeho sklizeň

Celer řapíkatý

Řapíkatý celer je ten, který nesklízíme pro jeho bulvu, nýbrž pro velmi chutné, šťavnaté a aromatické stonky. Abychom těchto vlastností u své rostliny dosáhli, je zapotřebí vědět, kdy je čas celer sklidit. Od zasazení po sběr celeru uběhne období tří až pěti měsíců (85 až 120 dní) – to je dvouměsíční rozdíl. Práci si můžete usnadnit, když si uschováte obal od semínek celeru, výrobce přesnou délku většinou uvádí. Celer bychom měli ještě před tím, než nastane nárůst teplot.

Pozor na vysoké teploty

Pokud má dojít k prudkému nárůstu teplot, nebo když jsou teploty již dlouhodobě vysoké, poznamená to kvalitu celeru. Vysoké teploty mu nesvědčí, protože pak mohou jeho řapíky zdřevnatět. Pomoci si můžete správnou a dostatečnou zálivkou. Avšak pokud bychom celer ponechali i při správné zálivce příliš dlouho v zemi, mohlo by dojít k jeho hnilobě, žloutnutí listů nebo vysemenění. Problém je v tom, že listy potřebují slunce, stonky zase stín.

Celer

Foto: Pixabay

Kdy sklízet

Pokud jsou spodní stonky vysoké alespoň 15 cm (od úrovně země k prvnímu rozvětvení), můžete začít sklízet. V době sklizně by stonky měly tvořit kompaktní trs (měly by být blízko u sebe). Horní stonky by měly dosahovat výšky aspoň 45 cm. Sklízet můžete také postupně – listy pak podle potřeby využijete v polévkách nebo dušených pokrmech. Několik jich můžete nechat vykvést a vysemenit, abyste získali osivo na příští rok. Také celerová semena je možné využít v kuchyni. Sklizeň lze provést ale také v rámci celé rostliny – stonky odřežete pod místem, kde jsou spojeny. Nejsnáze to jde ostrým nožem.

Bělení řapíku celeru

V polovině září je třeba provést proces, který umožní listům dostatek světla a stonkům zase stín. Říká se tomu bělení. Řapíky dáme do svazku k sobě a svážeme těsně pod listy lýkem nebo provázkem. Obalíme je papírem (pouze stonky, listy ne!) a přihrňte zeminou. Díky tomu jsou stonky chráněny před světlem a zároveň nebudou chutnat po zemině. Po asi třech týdnech je možné přistoupit ke sklizni.

Zdroje info:

https://www.urbangardengal.com/how-to-harvest-celery/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-rapikaty-celer-plus-chutne-recepty#part=2

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!