Pýchavka hruškovitá nabízí mraky plodnic na jednom místě

Pýchavka hruškovitá

Sbíráte pýchavky? Pokud se opravdu v houbách vyznáte, pak bude vaše odpověď jistě kladná. Přesto se najde spousta lidí, kteří tyto houby neberou v potaz. Často tedy až na pýchavku obrovskou označovanou jako vatovec. Ta je fakticky nepřehlédnutelná a lidé ji využívají především na řízky. Pýchavek je spousta, jen namátkou bychom mohli jmenovat pýchavku obecnou, palicovitou, dlabanou, čokoládovou a mnohé další. Mezi nimi je určitě také pýchavka hruškovitá. Právě o ní si něco povíme v následujících řádcích.

Prostě kyjovitý tvar

Plodnice pýchavky hruškovité se poznají vcelku jednoduše, mají skutečně hruškovitý, respektive kyjovitý tvar. Šířka houby v horní části se pohybuje od 20 do 40 mm a výška osciluje od 20 do 60 mm. Na vrcholu je patrný tmavší hrbolek kuželovitého tvaru. Vnější zbarvení je spíše bílé, nicméně postupně pýchavka hnědne. V samotném vrcholu se v průběhu růstu vytváří otvor, jímž se uvolňují do okolí výtrusy. Na spodní části pýchavky je znatelné podhoubí provázkovitého charakteru. Výtrusný prach je ryze hnědý. Co se týká dužniny pýchavky, je stejně jako u většiny jiných bílá, postupně ovšem hnědne.

Pýchavka hruškovitá

Foto: Pixabay

Kde a kdy se s pýchavkou hruškovitou setkáme?

Stačí vyrazit do lesa v období od června do listopadu, když houby aktuálně rostou, a měli byste být úspěšní. Tradičně roste tato pýchavka na už mrtvém dřevě. Jednat se může o jehličnaté i listnaté stromy. Standardně jsou to pařezy nebo padlé kmeny, jež už delší dobu leží. Plodnice jsou nakumulovány vedle sebe a tvoří velké shluky. Nasbírat si jich tedy většinou lze opravdu hodně. Záměna s jinými houbami je takřka nemožná. S jinými pýchavkami si ji splést možná lze, ale vesměs všechny jsou jedlé.

Kuchyňské využití

V podstatě si můžete vybírat, jak vlastně pýchavku hruškovitou využijete. Tradičně se dává do zavařenin jako zpestření směsi hub. Můžete ji ale klidně i smažit, nicméně jde o titěrnou práci. Ve smaženici se také neztratí. Svrchní slupku je ale zapotřebí vždy odstranit.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.