Krásný ale zákeřný: Chřestovníček liliový

Na zahrádce ho jednoduše nepřehlédnete. Stačí, když si do záhonků vysadíte lilie, a jeho příchod na sebe nechá dlouho čekat. Chřestovníček liliový (Lilioceris lilii Scopoli) okusuje listy lilií a při větším výskytu je může i zcela zničit.

První chřestovníčci se na záhoncích mohou objevit již v dubnu. Ani nemusíte spatřit jejich červené kabátky osobně, jasným znakem jejich přítomnosti jsou otvory na listech a později poupatech a květech. Nevyhýbají se žádné části rostliny.

Jak poznat chřestovníčka? Splést si ho prakticky nemůžete

Tak především vyskytuje se na liliích. Jeho velikost se pohybuje mezi 6-9 milimetry a zaujme svou jasně červenou barvou. A jen tak mimochodem, na nožičkách má poměrně dlouhé drápky – to kdybyste si přece jenom nebyli jistí. Spodní strana je černá, což se za chvíli ukáže jako důležité.

Samičky kladou po páření na spodní stranu listů lilií drobná vajíčka. Z nich se brzy líhnou žlutooranžové až špinavě oranžové larvy s černou hlavičkou, jež si s aktivitou svých rodičů v ničem nezadají. Každá samička může naklást až 400 vajíček a larvy se na liliích začnou krmit už v květnu. Čím dříve tedy zasáhnete, tím lépe.

Brouky stačí jednoduše sesbírat

Počáteční kroky jsou snadné – vystačíte si s mechanickou likvidací. Jakmile víte, co hledáte, jde to samo. Ovšem není to tak jednoduché, jak se zdá. V okamžiku nebezpečí se totiž chřestovníčci listu pustí a spadnou na zem, obvykle vzhůru nohama, takže se díky svému černému břichu okamžitě ztratí.

Vybavte se tedy bílým papírem nebo textilií, která jim podobný trik znemožní. Je-li brouků hodně, je třeba se chtě nechtě uchýlit k chemickému postřiku. Na konci léta pak opatrně odstraňte horní vrstvu zeminy pod liliemi, kde se brouci připravují na zimování. Nahradě ji novým, výživným substrátem. A s trochou štěstí se u vás příštího léta chřestovníček liliový vůbec neobjeví.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)