Slivovice

Proč nebrat slivovici od velkoprodejců

Protože to prostě není slivovice, ale něco, co ji jen vzdáleně připomíná. A to pravděpodobně pouze samotným názvem. Konkrétní velké značky firem, jež se holedbají skvělou slivovicí, nemá smysl jmenovat. V čem vlastně produkty těchto velkých výrobců pokulhávají? Na to se zkusíme podívat podrobněji v následujících řádcích.

Původ ovoce není vždy jasný

Přesně tak, mnohé firmy skutečně deklarují, že ovoce pochází z moravských sadů, ale pravda může být úplně někde jinde. Především v letech, kdy se prostě neurodí, není z čeho pálit. Jakýkoli majitel sadu potvrdí, že přijdou léta, kdy prostě do sudů nedá vůbec nic.

Slivovice

Slivovice: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Podívejte se na etiketu

Ano, právě tady najdete i nápis švestkový destilát. Každý Moravák vám řekne, že nejlepší slivovica je z trnek. Jednoznačně. Mimo této slovní hříčky, která je spíše pro pobavení, ale najdeme i různá dochucovadla, líh a podobně. Tyto věci prostě do dobré slivovice nepatří a patřit nikdy nebudou.

45% slivovice jako vtip

Na Moravě se tradičně pálí na 51 až 52%. Samozřejmě, někdy se objevují i silnější pálenky. Přesto je slivovice vypálená na 45 % výsměch. Vše se pochopitelně projeví i na chuti a síle. Je to podobné jako s klobásou. Pokud ji koupíte v supermarketu, bude možná dobrá, zasytí, ale to je tak všechno. Nejvíce si pochutnáte na takové, kterou doma vyrobíte sami. Pomelete maso, dochutíte, nastřívkujete a pomalu vyudíte. S takovou láskou a péčí se musí řešit i slivovice. U velkých producentů to tak prostě není a nebude. I tak ale lidé mají pálenky velkoprodejců rádi. Pokud jim chutnají, není důvod, proč by si je nemohli kupovat. Záleží na každém z nás.      

Slivovice: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

63 komentářů

 1. Daniel Odpovědět

  Asi moc chytrý ogare nejsi. Slivovice se pálí na tolik procent co vyteče z kotle. Až potom se ředí na požadovanou hodnotu..

   1. Pavel Odpovědět

    To jste si pane naběhnul, ještě jste měl zmínit co se prodává cajzlům a co se konzumuje doma. Jinak ta vámi nejmenovaná značka fakt vyrábí některý výrobky, které s názvem nemají vůbec nic společného. On líh z brambor nebo Chemopetrolu s trestí se dá taky prodávat a vydávat za destilát. Jinak diskuse dobrý, tak to má být, hlavně ne sprosté urážky jak je dnes módní. Já osobně 51% domača.

 2. Reno Odpovědět

  Proč píšeš nic neříkajíci článek s nepodloženými informacemi? Takový článek bez argumentů napíše každý špatný novinář. Kvalitní novinář napíše fakta. Víš vůbec kolik vlastní Jelínek sadů a víš od kolika zemědělců odebírá ovoce?
  Jestli nejseš schopen toto z analyzovat, tak nic nepiš. Analýza informací je totiž práce a zabere to nějaký čas. To není jako napsat članek v obyváku mezi dvěma panáky.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za reakci. Nikoho jsem nejmenoval. Slivovici zmiňované značky ale skutečně nemusím.
   Mějte se hezky.

   1. jindřich Odpovědět

    Souhlasím;+od „výrobce JELÍNEK“ a jiných pofiderních výrobců,NEBERU.Mám své KVALITNÍ zdroje z OVOCE,nikoli z (složení; voda ,líh ,extrakt).To nepoužívat ani na revma.

  2. dalis Odpovědět

   Kolik vlastní Jelínek sadů také nevím a je mi to jedno, ale švestky určitě nesbírá pouze spadnuté. Zatřepe stromem a do beček jde vše včetně zralých napůl i nezralé dostatečně. A to je špatný výsledek.

  3. Fic Odpovědět

   Od jelínka leda do ostřikovače. Hnus celým spektrem, včetně věhlasnych nazvů druhů hrušek. Ono vůbec s těma vašema vypálenejma řečma to nejni žádná výhra. S minulou flaškou jsem postříkal pavouky. K tomu je to leda dobrý.

  4. Aster Odpovědět

   Ono je úplně jedno, kolik Jelínek vlastní sadů nebo kolik odebírá ovoce – ten jeho výsledný blivajz se pít nedá – a to je podstatné.

 3. Jan Marek Odpovědět

  Pane Štěpáne, tak si kupte domácí pálenku s metanolem. Určitě Vám bude chutnat lépe. 🙂 Mimochodem, jak tak koukám, Vy rozumíte financím, zahradničení, slivovici a kdoví ještě čemu. A takových je Vás mezi novináři spousta. Brouci Pytlíci hadr. Proto vás lidé už mají plné zuby. Tváříte se jako „Všeználci“, každého hodnotíte, kritizujete, ale co jste v životě, kromě toho tlachání na internetu, dokázali? NIC, jen smolíte trapné články, kterými provokujete a rozeštváváte veřejnost. Měli byste změnit přístup k poslání novináře, nebo jít dělat raději něco užitečnějšího pro společnost. S takovouto „prací“ jste na světě zcela zbyteční, ba spíše škodliví. 🙁

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za reakci, všemu rozhodně nerozumím, nejsem odborník a nikdy jsem si to nemyslel.
   Svobodně píšu své názory, s nimiž samozřejmě nemusíte souhlasit.
   Já osobně si dám tu práci a pálím v oficiální pálenici stejně jako všichni moji známí.
   Slivovici máme dle názorů ostatních dobrou.
   Mějte se hezky a děkuji za upozornění. Naštěstí existuje spousta čtenářů majících opačný názor.

   1. Jan Marek Odpovědět

    Naštěstí existuje spousta čtenářů majících opačný názor? Obávám se, že si to pouze namlouváte, neboť nemáte k tomuto tvrzení jakýkoliv pádný důkaz. Trocha sebereflexe by Vám neškodila. 🙂

    1. Petr Odpovědět

     Díky za váš komentář už jsem také reagoval na tyto výplody. Pan Štěpán začínal v zahradách přes finance a politiku ( údajně 135 článků sic ) No prostě chytrolín.
     (

   2. Jan Odpovědět

    Ja rozhodne mam opacny nazor. Zajimalo by me kde se da koupit domaci palenka s metanolem.. jinak Vase kritika presne vystihuje Vas prispevek.

    1. Jan Marek Odpovědět

     Milý Jene, hlupáků ve světě kvapem přibývá, tak si z toho nic nedělejte, nejste sám. 🙂 A k tomu metanolu jen podotknu, že v každé kořalce je stopové množství metanolu, ale pokud pálí slivovici amatér (s větším obsahem pecek), může být obsah metanolu vyšší. Ale tyto informace jsou hlupákům na hony vzdáleny. 🙂

     1. Krokodýl

      Domnívám se že ten chytrolín jste vy.Kolik máte stromů,kolik ročně vypálíte kvalitního pití na červa??? Ale keců máte jako holič o sobotě a v Práglu na balkoně švestky,rynle či třešně asi nerostou,že???

  2. Krokodýl Odpovědět

   Zajisté mi sdělíte,proč by měl být metanol/tzv.dřevný líh/ ve slivovici ,kterou vypálím v legální pálenici ze svého kvasu a setsakra z poctivě zralých švestek z mých stromů??Já nepálím na „kšeft“, což je navíc protizákonné,ale pro sebe na spálení červa a proto,že když si dám coby dědek 63+ ráno malou /0,02/štamprličku /pokud nejedu autem samozřejmě/ a večer vše na zdravíčko, spotřebuji ročně 10 litrů modrého kondenzátu.Řádně zaplatím v pálenici a hektolitry šmejdu rozhodně nepotřebuji prodávat měšťákům.Že by to bylo jak u nás na Moravě s vínem????Dá…..nedá sa…dá sa Pražákom.

   1. Jan Marek Odpovědět

    Psal jsem o riziku amatérského pálení (doma), nikoliv o profesionálních palírnách. Možná byste měl lépe vnímat text. 🙂

    1. Aster Odpovědět

     Můj děda pálil doma a dodržoval přísně léty prověřený postup – není to žádný med, kolona se musí hlídat, musí být dobré odvětrání prostoru a v žádném případě se nesmí dovnitř s otevřeným ohněm (což je i cigareta). Běžně se várka pálila dvakrát – právě kvůli metanolu.

 4. Daniel K. Odpovědět

  Tak to je poprvé co s nějakým pisálkem souhlasím. Jednou a již nikdy více takovou pitomost neudělám, že jsem si koupil zlatou slivovici a zlatou hruškovici od Jelínka. A večer jsem je obě vylil do umyvadla. To se nedalo pít, a chutí to připomínalo jarovou nebo spíše mýdlovou vodu. No prostě hnus hnusný. Kto nepil pořádnou a hlavně pravou domácí Slivovicu nebo Trnkovicu tak neví jak to chutná a chlastá ten hnus od Jelínka. Chválím za článek.

  1. Krokodýl Odpovědět

   Chlape,buď jste měl super absťák nebo byl v pominutí smyslů.To se nedá použít ani na revma ty Jelínkovy patoky.

 5. Floyd Odpovědět

  Osobně jsem přesvědčen, že Váš článek je žalovatelný. V zásadě uvádíte, že, bytˇ nejmenujete nicméně dle popisu jde zcela jasně firmu Jelínek z Vizovic, že kupující tj. spotřebitel v domnění, že kupuje slivovici, utrácí peníze za něco co ji jenom vzdáleně připomíná a to ještě pouze názvem. Podle toho dochází k úmyslnému jednání ze strany výrobce, nebotˇdlouhodobě a záměrně poškozuje kupujícího, prodejem něčeho co z destilátem slivovice nemá nic společného a to ani podle názvu. Čili prodává něco jiného než nabízí pod obchodním názvem. Zde jde o trestný čin klamaní spotřebitele a být právníkem jmenované firmy, podám na Vás žalobu za poškozování dobrého jména.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, rozhodně to není nic proti onomu velkovýrobci.
   Lidem jejich pálenka chutná, tak proč by si ji nekoupili.
   Nikoho nenabádám k tomu, aby si ji nekoupil…

  2. josef Odpovědět

   Pane Floyd Vy budete asi abstinent když nepoznáte rozdíl v kvalitě. Pan Radek Štěpán má100 procentní pravdu.S pozdravem JŠ z VALAŠSKA.

  3. Krokodýl Odpovědět

   A prohrajete na plné čáře a ještě budete mít bebínko ze zaplacených soudních výloh.
   Všechen líh v českých chlastech alá tuzemák je bramborový sajrajt ze škobu s obsahem kuléru ,karamelu a mravenčanu sodného .Firma by musela u soudu prokázat,že pálí z ovoce a zejména švestek….kde je koupí když obrovské sady švestek lehly šárce???A soukromník jako já jim neprodá ani „vorla“ a vypálí si v /legálně/ v malé palírně pro sebe???

 6. Pavel Truhlar Odpovědět

  No kdyz to tady tak ctu tak se toho cloveka musim zastat,palili jsme v rodine slivovici tri generace,meli jsme sad 80-ti stromu svestek nez uplne zestarly a prestaly plodit.Jsem stejne jako autor presvedceny ze slivovice z velke fabriky nema tu kvalitu,je smeskou ruznych ovocnych kvasu,v dobrem pripade,v horsim i neovocnych,proste prumyslove paleneho lihu,tomu odpovida i kvalita.Palivali jsme i sto litru rocne kdyz byl dobry rok,v Domasove,a ta slivovice tekla 72-76% lihu,bez cukru,co bylo pod 52%,tomu se rika dotah,kdyz to prestane tect,to nechaval tata chlapum na kost zadarmo,z kvalitniho ciste svestkoveho kvasu,kdo to neumi pit musi to naredit,dnes se ty slivky samozrejme redi kvuli dani,no ja tu Jelinkovu z Vizovic taky nerad,slivovici a tradici zdar:-)

  1. Krokodýl Odpovědět

   Opravím pane.Pálím 40 let z vlastního a dotah se začíná dělat pod 30% a někdy končím na 18% ale to už je hrnec s kvalitou mimo a dotahuje se na tzv.okenu,kdyby náhodou vlétla tzv.močka,tak se to dá do ostřikovačů auta nebo robě na mytí oken.

 7. joe Odpovědět

  Dobrý den, nezlobte se , ale jak psal pán předemnou, článek o ničem. Slivovicí od Jelínka bych si nenamazal, ani bolavá kolena. Za 10litrů Jelínka bych litr svojí padesátjedničky niky nehůjál. Každý valach co pálí, ví co dá práce posbírat trnky , dovézt do pálenice , nachystat dřevo a čekat co z toho vyleze.Ten co pálí svoje si Jelinkovic patoky nedá.Máte pravdu slivovica mosí mět alespoň 51, pod 50 se pálí jablka , třešně a hrušky. Protože žiju na Valachoch a hooodně lidí krůtí doma , vím , že z dobré domácí pálenice nikdo neoslepl a nejaké strašením metylem je dobré pro pražáky. Když už někdo pálí doma nepálí si přece jed, byl by sebevrah a magor, je to na palicu.

  1. Martin Odpovědět

   Svatá pravda,také to tak dělám.Jelínek to šrotí ze všeho možného a nedá sa to piť ani řiťů.

  2. Krokodýl Odpovědět

   TO Joe:Zásadně se jádrové ovoce respektive kořala z nich hrušky,jablka a jiné nenechává silnější než 46-48%.Proč???Je to o tom,že má zcela jinou chuť a odér a má i když si koule pozlatíte svůj vlastní „ocas“.Peckovité ovoce s výjimkou nektarinek a broskví /nic moc i z velmi zralých plodů/ má jinou strukturu enzymů a jinou přirozenou cukernatost tzv. ovocný cukr,čili fruktózu.Loni jsem měl díky horkému létu, studni na zahradě a poctivému zalévání po příchodu v 9 večer z hospůdky 300 litrů maču z třešní a višní.To je lahoda a už mám 10 litrů v archívu,takový to byl luxus.nejméně 1,5 hodiny a a ke každému stromu cca 10 kýblů odstáté vody z nádrže 600 litrů, přímo ze studny. Akorát příšerná práce trhat, třídit od nahnilého a všech zelených stopek.
   Pane autore, nenechte se rozhodit nějakými žvanily z Práglu,kteří neví co je to udržovat sad 40-80 stromů, průběžně omlazovat, vápnit kmeny v únoru, stříkat proti parazitům, plísním a houbám…Držím vám palce autore. Tentokrát jste opravdu nenapsal blbinu. Když mi kamarád, spolubojovník z útvaru 8280 Prostějov/průzkumníci, chcete-li tak tenkrát paragáni/ ,je to už drahně let,/1976-78, více než 40 co jsme spolu sloužili tu pakárnu,řekl že se u mne cca před 10 lety staví a že prý koupil či dostal na svatbu někoho z rodiny 10 litrů slivovice….málem ho trefilo,co toveze za patok,když si dal u mne ve střední Moravě doušek pravé modré.Nennechte se autore rozhodit kecaly a lá Marek a ect a ect.KROKODÝL.

 8. dan Odpovědět

  zdravím zvysočiny,takže 52 procent je ideál,z velkoobchodu nikdy nic nebrat,míchanej bordel,líh a příchutě,hnus pro neznalce,kdo to nechápe ať to nepije,zdravím…

 9. Laco Odpovědět

  Tak si myslím ,že každý má jiný ,,vkus”.to že někdo neco vyleje a jinemu to chutná neznamená že jsou to patoky, nebo je to bóóóží! Já mam rád whisky a také bych některou nedal do huby. Ale je fakt, že vypálit slivku dá mraky práce a myslim, že litr za 400 neni vůbec přepálená cena

  1. Krokodýl Odpovědět

   Souhlas.Ohlý hřbet při sběru je už jen bonusek a ty stromy potřebují,jak bych řekl?údržbu,omlazení,hnojení,podtřiky….jenže lidé vidí že 400 …..ježišmarjá,to je zloděj….Když pominu že nesmíte prodat méně zdaněný alkohol /trestný čin/,ať si každý z chytrolínů vyzkouší dostat do bečky 300 kg švestek,přebraných .A z toho bude tak cca 160 litrů maču a když se daří tak pak 15-16 litrů 52% modré.HOWGH.

 10. jiri Odpovědět

  zdravim taky se musim zastat pana redaktora palim si sam doma nikdy zadny metylalkohol kvas si nakladam sam a vzdy krasne voni a jak tady hodne lidi pise o tech kupovanych slivovicich to je jenom lih a nejaka trest

 11. hasic Odpovědět

  Myslím, že diskuze jsou zbytečně nepřátelské. I firma je Jelínek na etiketě uvádí z čeho je slivovice vyrobena. Navíc pokud je pálenka z ovocného destilátů potom je její cena min 600kc a litr. Ostatní jsou invektivy.Navic je těžké vyrobit i slivovici doma protože musíte správně! dosladit kvas cukrem a správně nechat vykvasit. Myslím, že je zbytečně se urážet. Přeji úspěšný nový rok.

  1. Pavel Odpovědět

   Doslazovat? Chyba! Řepný cukr je ve vypáleném produktu „řezavý“ v krku. Dobře vyzrálé švestky není třeba doslazovat.

  2. Krokodýl Odpovědět

   Existuje jednoduché levné „zařízení“ zvané MOŠTOMĚR, tím si změříte obsah cukru v tekutině /procedit přes pláténko šťávu z kvasu a víte, kolik dosladit. Jinak já dávám 1 kilo nerafinovaného cukru při zakládání bečky cca 200 litrů… Rychlejší start kvašení a pak jen dodávám každý druhý den čerstvě dozrálé ovoce, které „mixuji“ míchací zednickou šroubovicí, jen mám flexou nabroušené hrany šroubovice. Ona ta kaše totiž lépe a hluboko vykvasí.Moštoměr koupíte za 2-3 stovky v každých lepších zahrádkářských potřebách. Pak také koupíte i lihoměr s teploměrem, neboť líh se měří v závislosti na teplotě…./tedy jeho koncentrace/.

 12. Jurajz Odpovědět

  Přesně tak,nejlepší trnkovica je z pravých a vyzrálých valašských trnek.Jelínkové ovocné destiláty říznuté lihem a tresťami jsou o ničem.

 13. Luboš Odpovědět

  Zdravím,
  vypálit dobrou domácí slivovici dá dost práce. Sbírat padané švestky, třídit do beček jen ty dobré. A hlavně pohlídat, aby to v pálenici nepokazili a včas se to odstavilo. Pálíme víc jak deset let, 10-12 litrů 64-67% ze sto litrů kvasu. Pokud si někdo myslí, že koupí kvalitní slivovici za 300 Kč, tak tu nikdo neprodá. Mám desetiletou, 52%, ta je. Pár roků nebylo nic .Líh, tresť a pár procent destilátu není slivovice.

  1. Krokodýl Odpovědět

   To si myslí lidé z Práglu či Brniska,že tři kila je moc,ovšem já bych nikomu neprodal ani dxi.Už právě kvůli porušení zákona.Dám dobrým přátelům půllitr darem /narozeniny,výročí atd,ale NEPRODÁM.Nestojím o to přijít o zbroják a zbraně.A navíc těch pár stovek mi mi za průser nestojí.

 14. Jozef Štítný Odpovědět

  Jozef Štítný
  pane Truhlar slivovica,nebo trnkovica 72-76 stupňú? Na tom si pochutnáte? Maximálně 53 stupňú!!! Jinak je to ovocný líh, který Vám spálí hrdlo. Tu Vaši 72-76 stupňú, akorát tak na kuří oka.

 15. Dušan Odpovědět

  Moraváci, děláte machry, ale od vás ani vodu! Dal jsem 2x 300 za litr slivky a doma míchaná marhula! Dobytkové!

  1. Aster Odpovědět

   Jenom pražský výr si koupí slivovicu nebo víno aniž ho předem okoštoval – ačkoliv některým ani to nepomůže. Všecko byste chtěli se slevou a nejlíp zadarmo – tož se pak nedivte. Kdo je tu potom dobytek, co?

 16. Michal Odpovědět

  Slivovici už chlastají jen zoufalci a násoskové s játry tvrdými jak zvon-car kolokol ! Takhle Jack Daniels-to je material !

  1. Aster Odpovědět

   Je vidět, že jste nikdy nepil dobrou domácí slivovici – patřičně uleželou. Ta se totiž nechlastá – ta se popíjí.
   Klidně si chlastejte ten váš „materiál“ – játra vám po něm ztvrdnou stejně dobře a možná lépe.

  2. Krokodýl Odpovědět

   chlemtejte mýdlovou žitnou vodu.Já mám svou domáci bílou,nebarvenou,ovšem opravdu jen jako lék na červa.My na Moravě to nepijeme jako na Slovači lavorovicu z cukrové řepy.Nejsme mužici,kteří se denně vylejí jako váza.

 17. Franta Odpovědět

  Pokud kvas doslazujete, tak uměle zvyšujete podíl alkoholu a z mého pohledu to sice není stejné jako do dělají firmy, které míchají líh se švestkovým destilátem, ale je podobný směr. Pokud ovoce nemá jeden rok cukr, tak ho bude mít příští rok a proto je pak slivovice každý rok trochu jiná, což ji odlišuje od průmyslových destilátů, které jsou každý rok stejné, pokud se nejedná o nějakou ročníkovou specialitu.

 18. Zbyšek Odpovědět

  dobrý den, Vážený autore, nic ve zlém, ale o čem ten článek má pojednávat? To máte placeno od řádku, či jak? Taková spousta písmenek a o ničem, není to škoda?

 19. Mojmír Odpovědět

  Slovní hříčka pro pobavení? Trnky jsou po moravsku švestky! Jseš schopen to pochopit pražským mozkem, ty chytráku? Prosím tě už nic nepiš, děkuji.

  1. Aster Odpovědět

   U nás se trnky říká divokým trnkám, které rostou na mezích nebo kolem polí.
   Z těch se pálí trnkovica, ale sbírat je, to je za trest – keř je hodně trnitý. Taky je třeba, aby prošly mrazem, jinak nemají dost cukru. Nasbírat patřičné množství dá nemalou práci – spíš se pálí doma, protože kvasu pro palírnu nikdy není dost.

 20. Sedmihorsky Odpovědět

  jsem z Prahy, a slivku mám, tedy fakt rád. na červa si dávám každý den, ale jiná se koupit nedá než jelínek 45 budík. od moraváků nic nechci prče když řeknu že jsem z Prahy, tak nabízí jenom hnus. a si to chválí jako fakt výborná domácí…. stejný je to z vínem

  1. Aster Odpovědět

   Není to pravidlo, že se Pražákům prodává to nejhorší. Bohužel se Pražáci často chovají – no děsně. Ne všichni, pravda. Jenže – stal se z toho jakýsi folklór a bohužel, lidé jsou pitomí i na té jižní Moravě – to se nedá nic dělat. My, ze severu Moravy a ze Slezska máme často podobný problém.
   Prostě nám ti čumáčci nevěří, že i na severu Moravy a ve Slezsku se najde pár lidí, kteří vínu a slivce rozumí…
   Nic si z toho nedělejte – volové jsou všude – a mnozí prodávají slivovici a víno a neuvědomují si, že ty nekvalitní sračky jim dělají špatnou reklamu…jejich problém, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *