Proč nebrat slivovici od velkoprodejců

Slivovice

Protože to prostě není slivovice, ale něco, co ji jen vzdáleně připomíná. A to pravděpodobně pouze samotným názvem. Konkrétní velké značky firem, jež se holedbají skvělou slivovicí, nemá smysl jmenovat. V čem vlastně produkty těchto velkých výrobců pokulhávají? Na to se zkusíme podívat podrobněji v následujících řádcích.

Původ ovoce není vždy jasný

Přesně tak, mnohé firmy skutečně deklarují, že ovoce pochází z moravských sadů, ale pravda může být úplně někde jinde. Především v letech, kdy se prostě neurodí, není z čeho pálit. Jakýkoli majitel sadu potvrdí, že přijdou léta, kdy prostě do sudů nedá vůbec nic.

Slivovice

Slivovice: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Podívejte se na etiketu

Ano, právě tady najdete i nápis švestkový destilát. Každý Moravák vám řekne, že nejlepší slivovica je z trnek. Jednoznačně. Mimo této slovní hříčky, která je spíše pro pobavení, ale najdeme i různá dochucovadla, líh a podobně. Tyto věci prostě do dobré slivovice nepatří a patřit nikdy nebudou.

45% slivovice jako vtip

Na Moravě se tradičně pálí na 51 až 52%. Samozřejmě, někdy se objevují i silnější pálenky. Přesto je slivovice vypálená na 45 % výsměch. Vše se pochopitelně projeví i na chuti a síle. Je to podobné jako s klobásou. Pokud ji koupíte v supermarketu, bude možná dobrá, zasytí, ale to je tak všechno. Nejvíce si pochutnáte na takové, kterou doma vyrobíte sami. Pomelete maso, dochutíte, nastřívkujete a pomalu vyudíte. S takovou láskou a péčí se musí řešit i slivovice. U velkých producentů to tak prostě není a nebude. I tak ale lidé mají pálenky velkoprodejců rádi. Pokud jim chutnají, není důvod, proč by si je nemohli kupovat. Záleží na každém z nás.      

Slivovice: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.