Jackfruit

Jackfruit: exotické ovoce, které není příliš náročné na pěstování

Jackfruit je ovoce, které pochází z tropického stromu s názvem chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus). Toto ovoce nám příliš známé není a je to veliká škoda. Supermarkety i trhy se zabývají prodejem jiných, oblíbenějších exotických rostlin. Naštěstí ale není příliš velký problém vypěstovat je. Jde ovšem o exotické ovoce, a tak se mu v našich podmínkách dařit zřejmě nebude. Jen je potřeba myslet na to, že se jedná o poměrně velký strom.

Chlebovník nebo jackfruit?

Jackfruit nebo chlebovník je označení jak pro strom, tak pro ovoce. Samotný strom je mohutný, může dosáhnout výšky až 30 metrů. Patří do čeledi morušovníkovitých. Zajímavé na něm ale je to, že plody rostou přímo na kmenu. Plody jsou oválné, zelenožluté a mají drsný povrch. Váha jednoho plodu může být i 10 kg. Uvnitř plodu se nachází velké množství podlouhlých semen černé barvy, která jsou obalena v oplodí. Obě tyto složky se konzumují: dužina má nasládlou a osvěžující chuť. Semena se připravují obdobným způsobem, jako jedlé kaštany. Plody se objevují od června do prosince.

Jackfruit

Jackfruit: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsev chlebovníku

Semena lze vysévat celoročně. Koupit je můžete nejčastěji přes internet, protože ani v těch největších zahradnických centrech je nelze pokaždé najít. Před samotným výsevem semena namočte po dobu dvou až čtyř hodin ve vlažné vodě. Poté je zasaďte do většího květináče. Jako substrát se skvěle hodí kokosové vlákno, které dnes koupíte naprosto bez problémů v každém květinářství.

Výběr stanoviště

Jackfruit má rád polostín až slunné stanoviště. V létě je tudíž vhodné rostlinu přenést ven, na místo, které je chráněné před větrem a ostrým poledním sluncem. Pro klíčení je důležitá teplota substrátu – ta by se měla pohybovat okolo 25 °C, přičemž je důležité, aby byl substrát neustále vlhký (tomu můžete pomoci tím, že květináč přikryjete sklem nebo mikrotenovým sáčkem s otvory pro dýchání.

Zálivka

Rostlinu zaléváme pravidelně od jara až do podzimu tak, že ji rosíme odstátou vodou pokojové teploty. Přes zimu necháme rostlinu zazimovat a její zálivku značně omezíme.

Přesazování

V prvních letech, kdy rostlina nejvíce mění svou velikost, jak roste, se nevyhnete každoročnímu přesazování. Poté ale už přesazujeme podle potřeby – nejlépe však na jaře. Růst chlebovníku je poměrně rychlý, takže je krotíme pravidelným řezem. Po dvou letech je možné jackfruit vysadit ven na místo chráněné před větrem a přímým sluncem. V zimě chráníme strom před mrazem. Od tří do osmi let strom začne plodit.

Jackfruit: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

3 komentáře

  1. Otto Odpovědět

    Neuvěřitelný článek. Za prvé, na druhé fotce máte „Pepino“ – plody Solanum muricatum. za druhé, Jackfruit u nás venku opravdu pěstovat NELZE. Je to vyloženě tropická rostlina, podobně, jako Durian. Semena dobře klíčí, ale neznám nikoho, kdo by rostlinu dokázal udržet. Zkoušel jsem pěstovat v bytě, vždycky chcípla. Nesnáší průvan, nesnáší pokles teploty pod 25C, vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Lze pěstovat v tropickém skleníku, to je tak asi vše. Plody u nás – vyloženě vzácné. Kdyby někdo chtěl pěstování zkusit – proč ne – právě nyní mají plody (celé i porcované) ve vietnamských tržnicích (SAPA). Nutno vybrat kousek, kde nejsou semena překrojená nožem. Opravdu nechápu smysl takto odfláknutého článku, plného nepravd.

  2. Mirek Odpovědět

    Mně roste jako blázen. Zasadil jsem 2 pecky a vůbec jsem se o ně nestaral. Vyrostl mi propletenec, který jsem chtěl vyhodit. Nakonec mi to bylo líto a tak jsem rostliny seřízl, rozpletl a přesadil každou zvlášť. Jedna přišla o polovinu kořenů. Přesto přežily a krásně rostou, novzdory tomu, že se o ně nestarám. V zimě jsou v nevytápěné zimní zahradě, kde teplota klesá pod 10°C. Dokonce ani molice na ně nejdou. Nejspíš proto, že mají chlupaté listy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *