Proč bychom měli jíst květák

Květák (Brassica oleracea) je plodina vhodná i do chladného počasí, která upřednostňuje stále rostoucí teploty, úrodnou půdu a vysokou vlhkost. Téměř všechny části této rostliny, včetně hustých květních hlav, tvořených četnými malými pupeny, listy a stonky, jsou jedlé. Zajistěte teploty okolo 15 °C, abyste se vyhnuli předčasným růstům několika malých hlavic namísto jedné, veliké hlavy. Tato zelenina je velmi vhodná pro začátečníky. Zde jsou ale také důvody, proč byste květák měli nejen pěstovat, ale také konzumovat.

Oxidační stres

Díky vysokému procentu silných antioxidantů (jako je vitamin C a mangan) a fytochemikálií (jako jsou glukosináty a indoly) je květák schopen doplnit lidské tělo o tyto látky a chránit jeho buňky před poškozením volnými radikály.

Kardiovaskulární zdraví

Květák zlepšuje krevní oběh a zabraňuje hromadění lipidů v krevních cévách, což snižuje riziko aterosklerózy.

Hypertenze

Díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem může květák snížit hladinu LDL cholesterolu, snížit krevní tlak a zvýšit HDL cholesterol, což je dobré pro vaše zdraví.

Absorpce železa

Železo je velice důležité pro zdraví celého vašeho těla. Jeho lepší absorpci napomáhá právě vitamín C, který je součástí květáku. Tento vitamín je dále zodpovědný za zvýšení hemoglobinu v krvi.

Poruchy trávení

Tato zelenina obsahuje vlákninu, která zabraňuje většině střevních onemocnění, jako jsou žaludeční vředy a rakovina tlustého střeva. Navíc vylučuje toxiny z lidského těla.

Zdraví kostí

Květák zlepšuje produkci kolagenu a následně chrání vaše klouby a kosti.

Makulární degenerace

Antioxidanty a vitamin C mohou snížit riziko makulární degenerace související s věkem. Na druhé straně sulforaphan chrání tkáně sítnice před poškozením, zlepšuje vidění a zabraňuje šedému zákalu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!