Vánoční hvězda pokvete 3 měsíce. Jen se o ni musíte správně starat

Poinsetie

Pamatujete si, když vám vánoční hvězda uvadla ještě před Štědrým dnem, nebo jste se ji snažili udržet právě do tohoto momentu a padla hned po něm? Možná ano, spoustě lidí tato krásná rostlina prostě potřebnou dobu nevydrží. Je to škoda, protože poinsetie může vydržet kvést klidně i 3 měsíce. Co všechno je pro to zapotřebí udělat?

Výběr rostliny alfou i omegou

Nesmírně důležitá je správná volba rostliny. Poinsetie pochází z Mexika a je logicky zvyklá na úplně jiné, mnohem teplejší, podnebí. Nesnáší zimu, a tak není vhodné kupovat ji na tržnicích nebo v obchodech, kde je vystavena průvanu. Pokud je blízko vchodu, pak je nejspíš odsouzena k zániku, a to třeba až u vás na stole. Určit si zkontrolujte také, zdali má rostlina nevyvinuté pučící květy. Nejedná se o barevné svrchní listy, nýbrž o pupeny nacházející se přesně v jejich středu. Překontrolujte si také vlhkost půdy. Rostlinu dokonale zabalte a co nejrychleji přeneste domů.

Poinsetie

Foto: Pixabay

Frekvence zalévání vánoční hvězdy

Přílišné množství vody vánoční hvězdě nesvědčí. Když ji začnete přelévat, je vysoce pravděpodobné, že ji začnou opadávat listy, případně se vytratí její krásná barva. Optimální je zálivka trochou vody ve dvoudenním intervalu. Určitě zalévejte odstátou vodou mající pokojovou teplotu. Občasné rosení rostlině neuškodí, nicméně podmisku s vodou pod květináč nedávejte. Jednou za měsíc se do zálivky přidává běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Optimální teplota je pro poinsettii mezi 15 až 22 stupni Celsia. Místo by mělo být světlejší, nicméně dejte ji dál od topení a pozor na průvan.

Poinsetie

Foto: Pixabay

Vánoční hvězdu určitě nevyhazujte

Při správné péči se vám vánoční hvězda bez problémů začervená i následující Vánoce. Po svátcích ji bude nezbytné ostříhat, zmírnit zálivku a přesadit ji do většího květináče. Ten se dá na světlé místo a jednou za dva týdny se do zálivky přidá hnojivo. Několik týdnů bude trvat, než narostou zelené dekorativní listy. Od konce září by měla být rostlina po dobu 14 hodin za den v úplné tmě. Podpoří se tak vznik barevných listů.

Poinsetie

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.