Černucha semínka

Pro zásobu omega3 mastných kyselin nemusíme jen k rybám, najdeme je i v rostlinných zdrojích

Pokud se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, jistě víte, že velmi vysoký obsah Omega3 mastných kyselin mají především mořské ryby. Naše babičky věděly, proč nám tak usilovně nutily lžičku rybího tuku denně.

Kdo ví, možná i ony slyšely o legendárním zdraví eskymáků, kteří vůbec neznají infarkt – dokonce pro něj ve svém jazyce nemají ani žádný výraz! A to jen proto, že se celý život živí velkým množstvím čerstvých mořských ryb a obsah škodlivého cholesterolu v jejich krvi se pohybuje na rekordně nízkých hodnotách.

Odkud si můžeme opatřit všechny potřebné zdroje

Ale čerpat dnes omega3 mastné kyseliny z těl mořských ryb se často rovná doslova hazardu se zdravím. Obvykle jsou k tomuto účelu používány ančovičky a tuňák, ale ty do sebe zároveň absorbují velké množství těžkých kovů, vyskytujících se v oceánech. Ale kde tedy brát?

Foto: Pixabay

Skvělými zdroji jsou také konopná nebo chia semínka a jim podobné, případně i mořské řasy. Ty jsou standardně doporučovány jako kvalitní zdroj této nepostradatelné látky převážně v severských zemích, kde mají s extrakcí výživných látek z mořské fauny a flóry bohaté zkušenosti.

Proč si dopřát dostatek omega3 mastných kyselin

 • Prospívají našemu srdci a kardiovaskulárnímu systému (snižují krevní tlak, preventivně působí proti vzniku rizika infarktu a brání usazování škodlivého tuku v cévách).
 • Udržují svěží mysl, rychlé myšlení a dlouhodobé soustředění.
 • Mají vliv na vytrvalost a fyzickou sílu – jsou vhodné pro sportovce a lidi v pokročilejším věku.
 • Pečují o stávající svalovou tkáň, případně se starají o její nárůst, což je nezbytné pro správné fungování pohybového a kloubního systému.
 • Pomáhají spalovat tuky – i když Omega3 nenasycené kyseliny samy mezi tuky patří, jejich unikátní biologické vlastnosti jim dovolují pozitivně působit na snižování cholesterolu v těle a tím i přímo podporovat účinné snížení tělesné hmotnosti.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj info: https://vegmart.cz/omega-3-6-9-mastne-kyseliny

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

2 komentáře

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   opravdu se jedná o náhodu, stalo se.
   Nakonec mi to nějak nevadí. Každý si může představit cokoli.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *