Pro zásobu omega3 mastných kyselin nemusíme jen k rybám, najdeme je i v rostlinných zdrojích

Černucha semínka

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro nás velmi důležité. Jde o typ polynenasycených tuků a mezi ty hlavní patří kyselina linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).

Společně jde o látky, které podporují činnost mozku a srdce, celkově zlepšují naši velmi ceněnou imunitu a báječně posilují kosti. A jaké jsou nejlépe vstřebatelné zdroje, z nichž můžeme dostatek omega-3 mastných kyselin načerpat?

Odkud si můžeme opatřit všechny potřebné zdroje

Mezi dobré zdroje omega-3 mastných kyselin, které isl ze bez potíží opatři, patří především ryby a rostliny: mezi ty nejlépe dostupné zařazujeme lněný a semínko, vlašské ořechy a olej z vlašských ořechů. A zmínit bychom měli i řepkový a sojový olej jako zdroj omega-3 mastných kyselin.

Foto: Pixabay

Zdroje je třeba rozlišovat

Skvělými zdroji jsou také konopná nebo chia semínka a jim podobné, případně i mořské řasy. Ty jsou standardně doporučovány jako kvalitní zdroj této nepostradatelné látky převážně v severských zemích, kde mají s extrakcí výživných látek z mořské fauny a flóry bohaté zkušenosti.

Proč si dopřát dostatek omega3 mastných kyselin

  • Uplatní se zejména v prevenci mnoha chronických onemocnění.
  • V odborné literatuře je uváděna i protirakovinná aktivita.
  • Je vytvářena rovněž žádoucí modulace imunitního systému,

    Mají protizánětlivé a antialergické účinky,

  • brání nekontrolované imunitní odpovědi
  • a podílí se na redukci zánětlivých procesů.

A nesmíme zapomenout ani na to, že omega-3 mastné kyseliny doporučují v hojném množství také neurologové a psychiatři,. A to kvůli jejich příznivému vlivu na kognitivní funkce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj info: https://vegmart.cz/omega-3-6-9-mastne-kyseliny

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)