Příprava jahodníků na sezonu zajistí bohatou úrodu

Zasazený jahodník

Zasazený jahodník: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Díváte se zbědovaně na svůj jahodový záhon po zimě a doufáte, že se nějak dá dohromady? Sám to určitě nezvládne. Musíte mu nezbytně pomoct. Potřebných úkonů může být hned několik. My se na ty základní podíváme podrobněji, abyste se i vy dostali ke skvělé úrodě, která vám udělá velkou radost. Takové jahody bez jakýchkoli chemikálií přímo ze zahrádky jsou skutečným pokladem.

Pryč se špatnými listy

V první řadě se zaměřte na eliminaci suchých listů. Ty už na jahodnících skutečně nemají co dělat. Ideální, když je uříznete nožem nebo ustřihnete nůžkami. Neměla by být poškozena zelená báze listů. V každém případě uschlé listy spalte, jelikož se na nich tradičně nacházejí choroboplodné zárodky, jež by mohly vaši úrodu ohrozit, případně kompletně celou zhatit.

Měsíční jahody po ziměMěsíční jahody po zimě: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Kypřete a likvidace plevele

Zeminu mezi řádky se v každém případě vyplatí nakypřit. Nezapomínejte ani na odstranění plevelných rostlin, jež by braly jahodníkům potřebné živiny. Jen si dejte pozor na případné poškození kořenového systému jahodníku. Dosavadní nastýlka by se měla odstranit tak, že se zaryje. Přijít by měla nová. Vyplatí se hlavně kvalitní kompost, klidně i ve vrstvě nějakých 5 cm.

Jahodníky po ziměJahodníky po zimě: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Připravené jahodníkyJahodníky po úpravě záhonu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Znáte pH půdy?

Určitě není od věci vědět, jaké pH zemina má. Jahody mají rády spíše neutrální až lehce kyselé prostředí. Určitě se vyplatí dát na záhon organickou složku v podobě zmiňovaného kompostu. Před výsadbou jahodníky určitě zalejte, aby zůstal kořenový bal vcelku.

JahodníkyNové jahodníky pro výsadbu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Fólie, nebo sláma?

Poměrně frekventovaná otázka. Ne všichni se řadí mezi příznivce netkané textilie. Tu je zapotřebí především v době květu uzpůsobit tak, aby jahody mohly být opylovány. Pokud se vám to podaří, úroda bude skvělá. Někdo využívá také slámu, která se řadí mezi ryze přírodní materiály schopné uchovat zralé plody v suchu. Ochrání se tak vůči hnilobě.

Jak jsme ošetřovali a vysazovali jahody my, se můžete podívat na tomto videu: 

Zdroj videa: vlastní archiv, resp. YouTube kanál, Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.