Přelomový úspěch v ostravské zoo – oblíbené akvarijní létající rybky se poprvé rozmnožily v zajetí

Patříte mezi nadšené akvaristy, ale snažíte se vyhýbat zavedeným nešvarům? Nikdy nepořizujete rostliny do terária označené jako akvarijní (Epipremnum nebo Chlorophytum by mohly vyprávět) a vyhýbáte se druhům ryb, které se v umělých odchovech nerozmnožují a každý jednotlivý kus je tedy nutné dovézt přímo z divoké přírody?

Pak si alespoň jednu položku z druhé části budete moci odškrtnout. A to díky nevídanému úspěchu v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava.

Sekernatky už nebude třeba odchytávat přímo v přírodě, podařil se odchov

Ještě donedávna patřila sekernatka dlouhoploutvá (Thoracocharax stellatus) mezi ryby, které se jakýmkoliv pokusům o umělých odchov vyloženě smály do očí. A to navzdory tomu, že jsou díky tvaru svého těla i životním návykům mezi akvaristy stále velmi oblíbené a pokusy o jejich rozmnožení rozhodně nebyly ojedinělé.

Foto: Emőke Dénes / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Ovšem co se nepovedlo hobbychovatelům, to se povedlo v pavilonu Malé Amazonie v ZOO Ostrava. Právě tady jsou totiž sekernatky dlouhodobě ubytované ve velkém akváriu s neonkami modrými (Paracheirodon simulans), skalárami Leopoldovými (Pterophyllum leopoldi) a dalšími atraktivními druhy. Samotný odchov však probíhal v zázemí.

Záleží opravdu na každém detailu

Bylo vybráno osm chovných párů a postupně se experimentovalo se zařízením nádrže, vhodnou potravou i kvalitou vody. A 14. srpna se konečně podařil první úspěch – a to hned 222x, tolik drobného potomstva se totiž povedlo napočítat a přelovit do odchovné nádrže. Mezitím se chovné páry ještě několikrát vytřely a aktuálně lze napočítat u sekernatek přes 200 přeživších mláďat. Jde o světový unikát.

Zdroj: Idnes.cz/ostrava/zpravy/zoo-ostrava-zoologicka-zahrada-sekernatky-rybicky.A210310_598368_ostrava-zpravy_jog

Náhledové foto: David Stang / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)