Substrát a jeho propustnost: Přísady zvyšující propustnost substrátu

Substráty

Spousta květin má požadavky na dostatečně propustný substrát. Jen málo rostlin totiž dokáže tolerovat neustále namočené kořeny v příliš těžkém substrátu. Ať už si vyrábíte vlastní půdní směs, nebo chcete zvýšit propustnost již zakoupené, bude se vám hodit vědět, kdy jaké přísady použít. Dozvíte se to z tohoto článku.

Kůra jehličnanů

U substrátů pro pokojové rostliny se používá jemně mletá kůra jehličnanů o velikosti přibližně 1 cm. Kůra uvolňuje substrát, udržuje v něm vlhkost, ale bohužel se rychle rozkládá. Substrát s mletou kůrou by měl být touto složkou občas doplněn. Čerstvá kůra se nepoužívá, protože může plesnivět a odnášet cenný dusík z rostlin. Kůra okyseluje substrát, proto se používá hlavně jako přísada do substrátů pro acidofilní rostliny (rostliny, které vyžadují nebo snášejí kyselou půdu o pH v rozmezí 3 až 6,4).

Perlit

Perlit je minerál vulkanického původu a jako přísada do substrátů je k dispozici ve formě bílých, nepravidelně tvarovaných porézních granulí o velikosti 2–6 mm. Je chemicky inertní, takže nemění pH substrátu. Má schopnost akumulovat vodu, díky čemuž perlitový substrát schne pomaleji. Kromě toho dokonale provzdušňuje a uvolňuje půdu.

Vermikulit

Vermikulit je lehký, bílo-hnědý lesklý granulát. Díky své charakteristické struktuře je skvělým doplňkem k uvolnění podkladu. Vermikulit je téměř neutrální, takže ho lze použít pro všechny podklady. Má schopnost zadržovat vodu, díky čemuž si substrát udržuje vlhkost, zvyšuje propustnost substrátu a zároveň přebytečná voda nezaplavuje kořeny. Nevýhodou vermikulitu je jeho krátké trvání.

Písek

Uvolňuje substrát, zvyšuje jeho propustnost a zabraňuje spékání a shlukování. Písek nemění reakci substrátu. Jako přísada do podkladu se používá hrubý říční písek s frakcí 0,5-2 mm. Písek uvolňuje půdy bohaté na humus, hlínu a používá se jako substrát pro sukulenty.

Keramzit

Keramzit: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Expandovaná hlína (keramzit)

K dispozici ve formě granulí o průměru 0,2 cm až 2 cm. Obvykle se vyrábí procesem vypalování jílu a je porézní, ale nezachovává vodu a živiny. Expandovaný jíl je chemicky neutrální, takže nemění pH půdy. Používá se hlavně jako drenáž ke dnu hrnce. Na druhou stranu může být expandovaná hlína v menších granulích smíchána se substrátem, aby se zvýšila jeho propustnost.

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno je organický substrát, vyrobený z vláken pokrývajících kokosové skořápky. Má vynikající absorpci a kapacitu vody, pórovitost a je chemicky inertní. Zvyšuje propustnost a provzdušňování podkladu. Je k dispozici ve formě lisovaných kostek nebo volných vláken. Kokosové vlákno se často používá jako náhražka rašeliny, což je nesmírně důležité, protože omezuje ničení rašelinišť. Nevýhodou může být přílišná slanost vlákniny způsobená oplachováním mořskou vodou.

Pokojové květiny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!