Jak na správné odzimování sekačky

Sekačka

Kdo by na zahradě nechtěl krásný zelený pažit? Asi každý. Trávník je většinou tím prvním, co je při příchodu na zahradu k vidění. Krásného vzhledu u něj dosáhnete pouze precizní péči. Základem je bezesporu jeho pravidelné sečení. Prostě se neobejdete bez kvalitní sekačky, jež bude na sezonu dokonale připravena. My se v následujících řádcích podíváme podrobněji na některé rady týkající se odzimování tohoto přístroje. Ač se možná jedná o relativně banální věc, často se tento proces šidí.

Čištění jako základ

Zapomněli jste v loňském roce sekačku vyčistit před uložením k zimnímu spánku? Nebo bylo čištění pouze částečné? Ať už se stalo cokoli, rozhodně sekačku vytáhněte a precizně vyčistěte. Určitě nezapomeňte na sběrný koš. Vždyť sekačka funguje podobně jako vysavačvysavač. Když je sběrný koš zanesený, pak se samozřejmě kvůli minimálnímu úniku vzduchu snižuje výkon sekačky.

Sekačka

Sekačka: Foto Pixabay

Pohyblivé části si zaslouží promazání

Pohyblivé součásti sekačky je zapotřebí pořádně promazat. Optimální je přímo speciální olej nebo vazelína. Podívejte se zejména na ložiska kol, čep zatáčení předního a zadního kola nebo ovládací lanka. Ta by se měla určitě zakápnout olejem. Nezapomeňte ani na čepy táhla nastavení výšky. Promazané součásti fungují mnohem lépe a dochází ke snížení jejich opotřebení. Životnost sekačky se tak zvyšuje.  

Nůž musí být maximálně ostrý

Základem kvalitního sečení trávy je bezesporu precizně naostřený nůž. Pokud dochází k sečení s tupým nožem, konečky trávy bývají roztřepené a trávník přichází velmi rychle o vlhkost. Kvůli tupému noži se také špatně plní koš sekačky. Ideální je dát nůž nabrousit a také vyvážit odborníkovi. Svépomocí se dá vyvážit tak, že jej za středový otvor zavěsíte na šroubovák. Nesmí se převažovat. Postupně se musí přibrušovat ostří těžší strany. Nakonec jej vyvážíte.

Robotická sekačka

Robotická sekačka: Foto Pixabay

Nezbytnost výměny motorového oleje

Jasně, u aku sekačky máte hotovo. Klasickou motorovou je zapotřebí řešit. Důležitá je hlavně výměna oleje. V průběhu sečení se do oleje dostávají kovové mikročástice, jež jej postupně degradují. Vyplatí se vyměnit oleje minimálně jednou ročně.

Vzduchový filtr musí být čistý

Pro vysoký výkon motoru je důležité dokonalé spalování. To vyžaduje dostatek vzduchu. Sání sekačky chrání vzduchový filtr, který nesmí být zanesený. Buď jej tedy vyčistěte, nebo vyměňte. Čisti by se filtr měl každých 25 pracovních hodin.

Staré palivo by mělo ven

Konkrétně už před uložením sekačky na zimu. Pokud jste to nestihli, můžete tak učinit i teď před sezonou. V moderních palivech se nacházejí biologické složky, jež mohou měnit konzistenci v gel. Palivový systém se může zcela ucpat.

Nezapomeňte na svíčku

Jednou za rok by se svíčka měla vyměnit. Nezbytná je minimálně kontrola odborníkem. Když je svíčka špatná, motor ani nenastartuje.

Sekačka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.