Práce na zahradě v březnu: Co nyní udělat a co je možné vyset?

Skleník

Skutečně se nám jaro již probouzí a většina z nás má díky slunečním paprskům prodírajícím se skrze mraky lepší náladu. Právě březen je u zahrádkářů nejdůležitějším měsícem v roce, kdy je čeká plno práce, ale také péče. Již nyní si můžeme všímat krásně rozkvetlých sněženek, koncem měsíce nás potěší i časně kvetoucí keře a celkově, pracovat na zahradě pod slunečními paprsky, dokáže rozveselit každého z nás.

Pečujeme o záhony

S největší pravděpodobností jste loni zryli a obohatili záhony, tedy půdu o potřebné živiny. Pokud jste tak neučinili, nyní můžete použít rychle působící organická hnojiva. Záhony je také důležité odzimovat, zbavit případných zbytků rostlin, které se přes zimu nerozložily a půdu provzdušnit. Dokonale odleželý koňský hnůj použijte tam, kde budete sázet okurky, rajčata či cukety.     

Co vyséváme na jaře

Na začátku měsíce vysévejte papriky či brokolici pro předpěstování silných sazenic. Rajčata vyséváme do poloviny března, a to do pěstebních misek či kelímků. Jakmile se vytvoří prvních pět lístků, rostlinky přepíchněte. Pokud máte fóliovník či pařeniště, můžete již nyní vysévat ředkvičky, bazalku a sázet předpěstovaný salát. Ke konci měsíce již můžete do záhonu vyset mrkev, ředkvičky, špenát, či kopr. Nicméně i koncem března a začátkem dubna bude vhodné semínka a malé rostlinky chránit před mrazem a škůdci pomocí netkané textilie. Dále, pokud pěstujete cibuli sazečku či česnek, můžete je vysadit taktéž.

Sazenice
Foto: Pixabay

Pečujeme o stromy a keře

Nyní je také nejvyšší čas zkontrolovat stromy, zda nejsou poškozeny mrazem či hlodavci. Pokud tomu tak bude, neváhejte se poškozeným dřevinám věnovat okamžitě. Připravte si štěpařský vosk a všechny rány zatřete. Také, jakmile bude hezké a příznivé počasí, naplánujte postřik proti sviluškám a merám. 

Nezapomínejte na prostříhání ovocných dřevin pomocí čistých a nabroušených nůžek. Popřípadě, pokud stromů máte hodně je dobré vědět, že na světě jsou i aku mini motorové pily, které vám ušetří spoustu fyzické síly. Například vlajkovou lodí je aktuálně Aku řetězová prořezávací pila MilwaukeeAku řetězová prořezávací pila MilwaukeePokud jste ještě nestříhali jabloně či hrušně, taktéž učiňte nyní. Bokem nezůstanou ani maliníky, u kterých byste měli šlahouny ostříhat přibližně na 130 centimetrů a ty krátké bude dobré ustřihnout přímo u země. Řez provádíme také na rybízu, malinách, angreštu, taktéž na lísce, jostě, rakytníku, ostružinách a dalších. Vysadit lze také stromy, jako jsou peckoviny, ořešák či réva.     

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/zahrada-v-breznu.html, https://www.denik.cz/bydleni/breznove-prace-na-zahradce-20140306-k58f.html, 

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)