Cibuloviny: dlouhé kvetení pro hyacint, narcis nebo petrklíč

Hyacint

Mezi cibuloviny řadíme jarní květiny, jako jsou narcisy, hyacinty nebo třeba petrklíče. Pokud se o ně budete správně starat, můžete se z jejich krásy těšit mnohem déle. Tyto rostlinky nás potěší v okamžiku, kdy se ostatní květiny ještě ani pořádně neprobudily. Proto si je často kupujeme a nosíme domů. Bohužel, jejich krása je pomíjivá. Určitým způsobem se ale dá prodloužit.

Vlhko a teplo pro cibuloviny

Pokud své rostliny postavíte do obývacího pokoje a dopřáváte mu bohatou zálivku, stane se jediné: vaše květina velice rychle vykvete – a odkvete. Z tohoto důvodu se vyplatí vystavovat rostlinu spíše chladnějším podmínkám, jaké jsou na lodžii nebo chladné, ale světlé chodbě. Pokud budete skoupí také na zálivku, můžete se těšit z toho, že vaše rostliny pokvetou déle. Tak například tulipány můžete místo zálivky jenom rosit.

Tulipány

Foto: Pixabay

Výdrž začíná už výběrem

Většina lidí má tendenci vybrat si rostliny, u kterých už můžete vidět barvu květu. Aby nám ale déle vydržely, je vhodnější vybírat květiny, u nichž ještě nevíte, jakou barvou vykvetou. Můžete mít překvapení, ale ve většině případů budete i tak vědět, jakou barvu hyacintu si domů nesete. Poznáte to obvykle podle barvy květináčku nebo cedulky u rostlinky. A nezapomeňte jít z obchodu rovnou domů. Hyacinty, tulipány nebo třeba kaly sice nejsou tak citlivé na změny teplot, je ale dobré je chránit.

Vhodné stanoviště

Nezapomeňte, že teplotu může zvyšovat i přímé sluneční záření. Proto bychom měli své cibuloviny postavit tam, kde je sice světlo, ale přímé sluneční paprsky se k nim nedostanou. Ke kolísání teploty a světla obvykle dochází méně ve středu místnosti. Někteří pěstitelé dávají své kvetoucí rostliny v dostatečné vzdálenosti od dozrávajícího ovoce, jako jsou banány. To totiž vylučuje metan, který podporuje květiny v předčasném květu.

Zdroje info:

https://cityfloralgreenhouse.com/2020/10/flower-bulbs-how-to-choose-and-plant-bulbs/

https://living.iprima.cz/velikonoce/hyacinty-narcisy-petrklice-aneb-jarni-hrnkovky-jak-je-vybirat-aby-dlouho-vydrzely

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!