Jak zpracovat zbytky zeleniny a ušetřit tak při přípravě běžných pokrmů

Při přípravě zeleniny často zbývá velké množství odpadu, ať už se jedná o slupky, odkrojky, košťály, natě a podobně. Tyto zbytky pak končí v popelnici, v lepším případě na kompostu. Mnoho lidí se v dnešní době snaží omezovat odpad na minimum podle trendu „zero wastezero waste“ (nulový odpad). Pojďme se tedy podívat na pár tipů, jak využít zbytky zeleniny.

Vývar ze zbytků

Nejjednodušším způsobem je uvaření zeleninového vývaru, který dále použijeme na polévku, omáčku nebo na uvaření těstovin či rýže. Zeleninu důkladně umyjeme a všechny slupky, zdravé odřezky, natě, tuhé stonky nebo i vnitřky paprik si střádáme v lednici a následně připravíme vývar. Zbytky zpracujeme nejlépe do 3 dnů, případně je můžeme postupně zamrazit a použít, až je jich dostatečné množství.

Pesto či špenát

Pesto nemusíme dělat jen bazalkové nebo petrželkové. Výborné bude z listů ředkviček nebo červené řepy či natě z mrkve. Z listů kedluben, ředkví, brokolice a podobně připravíme skvělý špenát.

Foto: Pixabay

Domácí koření

Pěkné slupky z kořenové zeleniny usušíme (v sušičce, na sluníčku, nebo na radiátoru), rozmixujeme, přidáme usušené bylinky a uchováváme ve vzduchotěsné nádobce. Ochutí polévku, či masovou směs podobně jako třeba Vegeta, navíc bez přidané soli.

Výborné košťály

Košťály z květáku nebo brokolice, jsou výborné a chutnají podobně jako kedlubna. Jen je musíme oloupat a pak dále použijeme stejně. Lze je také neoloupané upéct v troubě. Tuhá vlákna jdou snadno stáhnout a košťály dále použijeme třeba na pyré nebo do krémové zeleninové polévky.

Zdroje:

https://www.jimejinak.cz/13-tipu-jak-vyuzit-zbytky-potravin-v-kuchyni/, https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-zbytky-zeleniny-rady-tipy.html, https://www.apetitonline.cz/jak-na/jak-zpracovat-zbytky-zeleniny-pripravte-si-pesto-z-nati-dalsi-usporne-dobroty, https://blog.rohlik.cz/2021/05/24/10-tipu-jak-v-kuchyni-vyuzit-zbytky-potravin-i-unavenou-zeleninu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)