Používáte na zahradě bioplasty? Možná děláte chybu

Výsev hrachu

Také se snažíte hledat pro svou zahradu ekologicky šetrná řešení, ale víte, že s přírodními materiály si ne vždy vystačíte? Pak se vám možná zalíbily bioplasty, které jsou těm běžným, petrochemickým plastům co do vlastností dosti podobné. Ovšem ne vždy jsou tak ekologické, jak se na první pohled tváří.

Bioplast nemusí být vždy rozložitelný

Co vlastně znamená slovo bio ve slově bioplast? Jeho původ hledejme v řeckém βίος [bios], což v překladu znamená život. A u bioplastů může mít použití „života“ dvě různé možnosti:

  • pochází z přírodních surovin (např. škrobů),
  • lze je rozložit za pomoci přírodních procesů (mikroorganismů).

Ne vše, co se tváří jako bioplast, se tedy v přírodě po nějaké době rozloží. Naopak – zejména první generace bioplastů vyráběná z přírodních zdrojů představuje pro přírodu stejnou zátěž jako běžné plasty.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vždy se tedy zajímejte o to, který typ plastu na své zahradě použijete. Každý výrobek z bioplastu by vám měl osvětlovat, v čem právě to BIO v jeho případě spočívá. Pokud to v popisu nenajdete (a ani výrobce vám na dotaz nedopoví), počítejte raději s první možností (tzn. biologicky nerozložitelným plastem) a výrobku se raději vyhněte. Tedy pokud vám jde primárně o eko efekt.

Některé plasty patří do bio odpadu

Ano, jde právě o bioplasty, které lze rozložit za pomoci přírodních procesů (mikroorganismů). U nás bývá k vidění velmi často například polyhydroxybutyrát, z něhož se vyrábí například „igelitové“ tašky. A do plastů rozhodně nepatří. Biologická rozložitelnost těchto výrobků může dokonce zkomplikovat proces recyklace u běžných plastových odpadů. S klidem je však vyhoďte do bioodpadu určeného do kompostárny. Plasty biologicky nedegradovatelné se tam naopak ocitnou nesmí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)