Pieris japonská: Pěstování krásné vřesovištní rostliny

Pieris japonská

Také jste milovníci stálezelených kvetoucích keřů? Pokud ano, doporučuji pořídit si pierisy. Pieris, česky hořčík. Každopádně v zahradnictví ho vždy najdete a koupíte pod názvem pieris v sekci okrasných keřů.

Pieris a čeleď vřesovcovitých

Tento stálezelený okrasný keř je původem z východní a jižní Asie. Některé druhy však pochází i z východní části Severní Ameriky. Jeden druh je dokonce z Kuby. Pieris patří mezi vřesovcovité, takže má stejné nároky jako další rostliny pocházející z této čeledi. Samotný rod Pieris má pouze sedm druhu. Což je svým způsobem výhoda, sortiment je přehlednější a výběr snazší. Původní rostliny tohoto druhu dorůstají výšky od půl metru a více. Všechny Pierisi bohatě kvetou v bílých a růžových odstínech. Typické pro ně jsou zvonkovité květy v dlouhých a hustých hroznech. Květy jsou však jedovaté. Tato rostlina má také jednu zvláštnost a to tu, že všechny druhy mají svítivě červené či oranžové listy.

Jaké máme druhy?

Pieris japonský neboli pieris Japonka dorůstá výšky od 30 do 60 cm. Jedná se o sytě zelený druh s bílými květy od března do května. Nové rašící listy mají pestře oranžovou barvu. Dalším druhem je kultivar  Katsura dorůstající výšky okolo jednoho metru s růžovými květy výhony vínové barvy. Ještě půl metru vyšší je Variegeta s bílým leme listů. Oblíbenými kultivary jsou také Carnaval, typický svým výrazným žlutozeleným olistěním. V zimě se ale světlá barva mění spíše na žlutorůžovou. Tak či tak ten druh jisto jistě upoutá vaši pozornost.

Pieris a pěstování

Pieris co se pěstování týče, má stejné nároky jako třeba azalky nebo pěnišníky. Navíc se s nimi velmi dobře kombinuje při výsadbách. Pieris vyžaduje vlhkost, ale nikoli přemáčenou půdu. Stanoviště na přímém slunci také není to pravé, proto raději volte místo, kde rostlina bude chráněna před větrem. Pro lepší sžití s novým stanovištěm vybírejte kyselou rašelinu a kvalitní kompost. Dobrá zálivka je samozřejmostí. Co se týká oblíbeného Pieris japonica a pěstování, pěstuje se stejně jako ostatní druhy. Tyto keře jsou navíc mrazuvzdorné, takže naše podmínky snáší bez problémů. Ublížit jim mohou akorát holomrazy na začátku zimy. Nástylkou z rašeliny či slámy se poškození mrazem vyhnete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.