Mochna křovitá: Pěstování trvalky s krásnými kvítky

Mochna křovitá

Setkali jste se v přírodě s mochnou husí označovanou jako Potentilla anserina? S největší pravděpodobností určitě. Dožluta kvetoucí rostlina se tradičně dorůstá výšky okolo 20 cm. Kvete až do konce měsíce srpna. Typická je i šedými plstnatými listy a často ji zahradníci vyhazují jako plevel. My se zaměříme na mochnu křovitou označovanou latinsky jako Potentilla fruticosa. My si mochnu křovitou představíme podrobněji, zaměříme se na podmínky jejího pěstování a podíváme se na některé další druhy mochen.

Variace do nízkých keřů

Jestliže potřebujete rostliny do nízkých živých plotů, pak jste u mochny křovité na optimální adrese. Podle kultivarů lze vybírat rozličné keře jak kompaktních, tak i rozvolněných podob. V Asii, kde je tato rostlina domovská, jsou většinou keře přesně zastřižené a precizní. Jeho výška se může pohybovat klidně i okolo 1 metru. Každé zahradě může dokonale slušet. Jaké jsou tedy hlavní zásady jejího pěstování?

Pěstování mochny křovité

V první řadě je zapotřebí pěstování mochny křovité spojit se slunnými místy, kde by rostlina měla figurovat. Růst ale může klidně i v menším stínu. Jen je zapotřebí eliminovat výběr místa tak, abyste nedali rostlinu do prostoru, v němž se přehřívá vzduch. Nesvědčí jí příliš vyschlá půda. Ve vápenitých prostorách mochnám tradičně žloutnou listy. Po několika letech je rostlinu nutné omladit řezem, a to cca 10 cm nad zemí. Pro bylinné mochny jsou ideální kypřejší půdy. Jde o rostliny dlouhověkého charakteru, které se rozrůstají klidně i 5 let. K dispozici je spousta kultivarů v barvách typu růžové, meruňkové nebo purpurové či jiné.

Mochny různých druhů

Na záhonech určených pro trvalky lze spatřit mochnu zlatou. Velmi oblíbená je také Mochna Crantzova. Jestliže byste raději nějaký teplomilnější kultivar, volte mochnu bahenní označovanou též jako zběhlík bahenní. Jeho purpurový do špičky tvarovaný květ vypadá skvostně. V kombinaci s vodní hladinou není co řešit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.