Jak na uchování křenu

Uchování křenu

Křen je sice kořen nevzhledného tvaru, ale za to má spoustu vitamínů. A co se týče vitamínu C, je srovnatelný s citrusy. Dále je zdrojem draslíku, vápníku, železa a vitamínu B. Navíc má posilující účinky.  Křen dokonce i dobře chutná a k jeho konzumaci už ho stačí jen nasekat, nastrouhat a konzumovat nebo uskladnit. A jak na uchování křenu?

Jaký křen vybrat?

Křen si můžete buď vypěstovat sami, nebo ho zakoupit v obchodě. Jestliže si křen budete pěstovat sami, je nutné, aby kořen křenu byl dostatečně silný a masivní. Toho docílíte jedině v případě, že mu dáte dostatek času, aby narostl. Pokud tedy máte kořen křenu již vykopaný nebo zakoupený, musíme ho opracovat, upravit. Před tím si však musíme ujasnit, jestli křen chceme nechat syrový, naložit ho třeba s medem nebo jen uchovat. V dnešním článku se zaměříme právě na křen a jeho uchování bez jakéhokoliv ochucování. Konkrétně na uchování strouhaného křenu.

Strouhání křenu

Před tím než začnete křen strouhat, si nachystejte uzavíratelnou nádobu. Do této nádoby budete křen odkládat a to proto, aby tolik nedráždil vaše oči i čich. A teď ke strouhání.  Nejprve křen omyjte a okrájejte slupku. Poté vezměte struhadlo a nastrouhejte křen najemno. Využít můžete i robot, strouhání bude pro vás jednodušší. Po strouhání si, ale dávejte pozor, až budete robota otevírat, křen má totiž opravdu silné aroma. Ideální proto bude strouhat venku nebo v dobře větratelné místnosti. Nakonec křen přendejte do uzavíratelné láhve.

Uchování nastrouhaného křenu

Recept na uchování nastrouhaného křenu je jednoduchý. Nastrouhaný křen, který jste si dali do uzavíratelné nádoby, může mít spoustu následujících využít.  Buď ho můžete pojídat syrový, zavařit, nebo ho zamrazit, což je nejrychlejší způsob. Pro mražení stačí křen zakápnout citronovou šťávou či octem proti zčernání a dát do igelitového sáčku nebo dobře těsnící nádoby. A dáte zamrazit. V případě sušení, nastrouhaný křen dáte do sušičky nebo necháte uschnout na slunci a po důkladném usušení přendáte do suché uzavíratelné nádoby.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.