Pěstování okurek podle našich babiček: Několik cenných rad

Okurka

Milujete okurky na mnoho způsobů? Jestliže si navíc dáte ty, jež si vypěstujete na zahrádce, můžete si opravdu dokonale pochutnat. Vynikající jsou hlavně syrové. Pěstování okurek není nijak složité a rozhodně se vyplatí nějaké na zahrádce mít. Důležité je řídit se několika důležitými pravidly. Naše babičky jich znaly spoustu. My se na některé tradiční zásady pěstování okurek podíváme podrobněji. Měly by vám pomoct ke skvělé úrodě. Konkrétně se zaměříme na řez a hnojivo.

S řezem to rozhodně nepřehánějte

Samotný řez okurek je důležitý, nicméně nesmí se to nijak přehánět. Jestliže máme okurky v otevřené zahradě, odstraňují se zpravidla listy a vedlejší výhonky i květy do výšky 30 cm od povrchu země. Při pěstování ve skleníku se doporučuje ten samý postup, nicméně do výšky 50 cm. Určitě se vyplatí nechat keřík vyrůst do nejvyššího bodu. O podpěru se zachytí svými vousky a poté ho můžete zaštípnout. Okurky velmi rychle naberou potřebnou sílu a začnou pořádně růst. Plodit by měly až do podzimu.

OkurkyFoto: Pixabay

Když hnojivo, tak přírodní

Určitě. Ideální je pro okurky syrovátka. Obsahuje totiž látky, které rostliny dokážou dokonale podpořit v růstu. Obsahuje celkem 5 stopových prvků, jimiž jsou konkrétně:

  • dusík,
  • hořčík,
  • draslík,
  • fosfor a aminokyseliny.

Mimo jiné jsou v syrovátce také obsažené mléčně bakterie. Ty se hodí hlavně pro podporu kořenového systému a vývoj zelených částí okurek. Navíc syrovátka ochrání rostlinu před nemocemi.

OkurkyFoto: Pixabay

Syrovátkové hnojivo není složité

Stačí naplnit nádobu 9 litry vody a přidat 1 litr syrovátky. Roztok se pořádně rozmíchá a následně nalévá ke kořenům samotných okurek. Kvalita rostlin i plodů by měla být mnohem lepší.   

Zdroje info: tojenapad.sk, svetkreativity.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.