Kvasnicové hnojivo pro orchideje je levné a účinné

Orchidej

O tom, že droždí (kvasnice) může mít mnohé použití, svědčí fakt, že už jej dávno nepoužíváme pouze v kuchyni. Krásné ženy vědí, že může posloužit jak pleti (použití v domácích pleťových maskách), tak vlasům (připravují si vlasové zábaly, masky na vlasy). Kvasnice jsou tedy velice zdravé a dobře fungují také na vaší zahradě. Velice známé je například hnojivo, které se z nich připravuje pro rajčata. Kvasnicové hnojivo ale můžete použít také na své orchideje. Výhodou je, že je levné a vyrobit si je zvládnete sami.

Přínosy kvasnic

Čím jsou kvasnice tak dobré pro vaše rostliny? Obsahují vitamíny skupiny B, který je důležitý nejen pro člověka, ale také pro rostliny. Funguje jako jakási energetická vzpruha, která napomáhá okrasným rostlinám v bujném růstu. Kromě vitamínů B obsahují kvasnice také cenné minerální látky, jako je hořčík, draslík, fosfor a vápník, selen, zinek, chrom, železo a také aminokyseliny, které vytvářejí posilující směs. A to tak silnou, že klidně mohou nahradit i komerční chemické přípravky.

OrchidejFoto: Pixabay

Posílení orchidejí

Výše zmíněné přínosy se týkají obecně všech okrasných květin. Přínos konkrétně pro orchideje spočívá v tom, že kvasnice jim usnadňují přijímat vodu a minerály. Kvasnice pomáhají orchidejím v bujném růstu a k bohatšímu kvetení. Díky kvasnicím budou orchideje odolnější také vůči některým chorobám, kterým se můžete vyhnout.

Domácí kvasnicové hnojivo

Pokud byste si takové hnojivo chtěli připravit doma, máte dvě možnosti. Jedna varianta je vhodná, když potřebujete hnojivo okamžitě. Druhá varianta trvá o něco déle, nicméně můžete dosáhnout ještě lepších výsledků. Zkusit můžete postupně obě varianty.

První varianta

Jedná se o nekvašenou variantu, na kterou budete potřebovat jen kvasnice a vodu. 100 g čerstvého droždí (což je cca 2 kostky) rozdrobte a rozmíchejte v 10 litrech teplé vody. Nechte odstát po dobu jedné hodiny. Poté tímto roztokem zalévejte orchideje tak, jak jste zvyklí. Roztok nalijte do misky a orchidej do něj ponořte minimálně na 10 minut.

Druhá varianta

Nyní jde o fermentované hnojivo. Na jeho přípravu budete opět potřebovat 100 g čerstvého droždí, které rozdrobte do velké mísy. Zalijte sklenicí teplé vody a přidejte také sklenici cukru. Dobře promíchejte a počkejte dvě hodiny. Poté zalijte 10 litry vody a nechte týden v otevřené nádobě. Ta by měla být větší, protože hnojivo zvětší svůj objem. Po uplynutí jednoho týdne můžeme hnojivo odebírat – před zálivkou je třeba jej naředit s vodou v poměru 1:1.

Zdroj info: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-stosowac-nawoz-z-drozdzy-do-storczykow-jakich-efektow-si,nId,5805875

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!