Jak rychle vyrostou bylinky, které si kupujete v květináči v supermarketu

Bazalka

Pokud patříte mezi milovníky bylinek, pak jste se už určitě nechali nalákat šťavnatými lístky ze sekce ovoce a zeleniny v nějakém supermarketu. Dost možná jste však při jejich koupi byli také nepříjemně zklamaní. Ne vždy totiž byla jejich chuť a vůně taková, jak byste si nejspíš představovali.

A co je toho příčinou? Obvykle jde o pěstební podmínky a také o to, jak rychle tyto zelené krásky vyrostou. Bylinky totiž rostou doslova jako z vody.

Rychlý růst může být výhodou i nevýhodou

Centimetr za jeden nebo dva dny- to je rychlost růstu zelených bylinek. „Většině bylinek stačí šest až sedm týdnů – od semínka po vzrostlou rostlinu,“ říká manažer výroby Miloslav Souček, jehož společnost pěstuje bylinky v obrovském skleníku. U něj vše řídí počítač. A jak to vypadá? Na začátku secí stroj odpočítá do květináčku přesně pět až až osm semínek podle druhu bylinky. Jedna z nich má však výjimku – máta se sází ručně řízkováním.

Petrželka

Foto: Pixabay

Použit je výhradně speciálně připravený a na míru namíchaný substrát. „Zrození“ bylinek se odehrává v temnu a vlhku. V prostoru, který doma obvykle nezvládnete napodobit ani náhodou. Jde o příjemně pološero, kde vládne klima pralesa, neustále zavlažovaného kapkami vody. Naklíčená semínka za týden putují do školky, aby zakořenila na samé dno kelímku. Je-li celý proces proveden správně, je výsledkem voňavá a chutná bylinka – a cenově přívětivá, protože její růst trvá jen takto krátce. Ovšem jakékoliv vynechání některého klíčového bodu odkáže mladé rostlinky připravit o mnoho cenných éterických olejů – a tedy i o chuť a vůni.

Rychle na pulty obchodů

Malým klíčkům přestává vyhovovat temné prostředí klíčírny, a proto se musí celá bylinková školka nachází v té nejprosluněnější části skleníku. Tady bylinky dorostou a dozrají do té formy, v jaké si je vkládáte do nákupního košíku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Čerstvá vůně do kuchyně | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)