Ovoce a zelenina nejspíše opět podraží: ČR má přijít o 10 % ovocných sadů a 5 % ploch se zeleninou

Jablka

Víte, kolik prostoru dostává ve vyváženém jídelníčku ovoce a zelenina? Zkonzumovat bychom čerstvého ovoce a zeleniny měli zhruba půl kilogramu každý den. Při dnešních cenách je to poměrně nákladné a výhledy do budoucna nejsou zrovna nejrůžovější. Podle Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie České republiky se navíc pěstební plochy na našem území sníží o desítky procent. Tím pádem je vcelku jasné, že ovoce a zelenina z dovozu vyjdou dráž.

Potíže s cibulí

Tato u nás tradiční zelenina se používá do většiny pokrmů, a to jak v rámci teplé, tak i studené kuchyně. Oficiální statistiky hovoří jasně. U nás se spotřebuje ročně cca 12,3 kg cibule na osobu. V tuzemsku máme pro pěstování cibule naprosto ideální podmínky. Ostatně mnozí zahrádkáři by mohli hovořit jasně, úrodu mají skvělou. Přesto jsme z hlediska soběstačnosti na nějakých 45 %. To je doslova tristní. Navíc jdou globální ceny cibule nahoru a některé země typu Nizozemí, Německa nebo Slovenska tuto plodinu nebudou chtít vyvážet.

Čím větší procento dovozu, tím vyšší ceny

Jasná věc. Cibule ze zahraničí je pochopitelně dražší. Je třeba počítat s poplatky za export a dalším cenovým navýšením. Proč se tedy u nás nepěstuje větší množství této plodiny? Zásoby cibule u nás jsou nyní zhruba okolo 2 000 tun. K uspokojení poptávky je třeba 40 000 tun. Vše se musí dovézt. Sklizeň přijde až v červnu a červenci.

Cibule

Cibule: Foto Pixabay

Nejde jen o cibuli

Spousta pěstitelů uvažuje o ukončení činnosti. Zelinářská unie Čech a Moravy odhaduje, že z loňských 11,6 tisíc hektarů se plochy profesionálního pěstování zeleniny sníží bohužel až o 5 %. To v celkovém součtu není málo. Druhová rozmanitost plodin pěstovaných u nás bude tatam. Ceny výkupu zeleniny jsou nízké až likvidační.

Dotacemi pokřivený trh

Podívejme se třeba i na spotřebu jablek. Ta u nás činí 25,2 kg na osobu za rok. Naše soběstačnost se pohybuje mezi 40 až 60 %. To je zoufale málo. Předotovaná konkurence ze zahraničí má přednost. O vyšší uhlíkové stopě snad nemá smysl ani hovořit. A náklady českých ovocnářů? Podle Ovocnářské unie České republiky na každém kilogramu jablek tratil loni pěstitel 4 koruny, celková ztráta za loňský rok tedy činila 250 milionů korun.

Letos asi dojde k dalšímu poklesu z loňských 12,2 tisíce hektarů o celkem 10 procent. Změní se ráz krajiny a také množství tuzemských jablek.  

Zdroje info: akcr.cz, ovocnarska-unie.cz, zucm.cz

Sklizeň jablek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.