Sansevieria: S touto obyčejnou surovinou vám krásně poroste

sansevieria

Sansevieria je překrásná a nenáročná interiérová rostlina, která umí vyzdobit jakoukoli místnost. Navíc není náročná na péči, takže se bude hodit i pro ty, kteří nemají mnoho času. Dbát byste měli na její listy, které je třeba pravidelně zbavovat prachu, poskytnout ji správnou polohu a zálivku. Nicméně, i když rostlině poskytnete vše, co ke kvalitnímu růstu potřebuje, může se stát, že se růst zastaví nebo rostlina začne chřadnout. I v takovém případě není potřeba vymýšlet zázraky, stačí, když ji poskytnete jednu obyčejnou surovinu, po které opět krásně poroste. 

Ozdoba a dominanta každého prostoru

Stejně jako monstera, zamiokulkas či dracéna, patří i sansevieria k velmi oblíbeným rostlinám. Ozdobí každý, ať už tradiční či moderní interiér, a navíc řadí se mezi účinné čističky vzduchu, které umí absorbovat toxiny. Stačí ji pouze správné umístění a občasná zálivka, aby substrát úplně neproschnul. Pokud si však všímáte, že se rostlině již tolik nedaří, poskytněte ji potřebné živiny. A právě živiny ji můžete dodat pomocí suroviny, kterou běžně vyhazujeme do koše – ta podpoří u rostliny růst nových listů.

Vaječné skořápky
Foto: Pixabay

Sansevieriu umístěte na místo, kde ji bude dopřáno rozptýlené světlo, ale určitě ne přímé světlo. Co se týče zálivky, stačí ji, když ji zalijete jednou za deset či dvanáct dnů. Rostlina by měla mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout – zemina by však neměla být úplně vysušená. Přes zimní období zálivku ještě více omezte a vodu ji dopřejte jednou za tři týdny. Také by měla mít podmisku a měla by být zalévána odstátou vodou. 

Hnojivo, které ji potěší

Pokud rostlina neroste tak, jak by měla, na vině pravděpodobně bude nedostatek živin. Ty ji však můžete dopřát skrze vaječné skořápky. Stačí, když je umístíte do hmoždíře a rozdrtíte je na prášek či velmi malé kousky. Pak už jen zbývá skořápky zapravit do substrátu. Poté rostlině dopřejte zálivku a postup se skořápkami opakujte za tři týdny. Již po první dávce hnojiva uvidíte změny. Navíc alternativní hnojivo z vaječných skořápek vás nebude stát mnoho peněz a nemusíte kupovat chemii.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-udela-vejce-v-pude-30000301.html, https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/7-tipu-jak-a-cim-prirodne-hnojit-sve-pokojovky

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)