Psí víno umí vytvořit neprůhledný plot. Návod na pěstování

Psí víno

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) čili psí víno, přísavník nebo také divoké víno je atraktivní popínavá rostlina. Její pěstování není nijak náročné, měli bychom ji ale pravidelně kontrolovat, protože se může rozrůst tak, že jednoduše přeroste. Obvykle jej můžeme vidět růst na zdech velkých stromů nebo třeba na klasických plotech. V létě potěší nenápadnými květy, ze kterých se na podzim vyvinou bobule téměř černé barvy. Kromě toho můžete na podzim obdivovat červeně a oranžově zbarvené listy.

Psí víno roste obrovskou rychlostí

Pěstování této rostliny není nijak náročné. Je možné, že se budete spíše snažit, aby vám nerostla až moc. Roste totiž velice rychle a může dosáhnout výšky až 20 metrů. Pokud budete jeho délku zkracovat, výhonky, které odřežete zlikvidujte opravdu důkladně, abyste ji nechtíc nezavlekli i do jiných míst zahrady, kde ji nechcete. Tato rostlina je vhodná spíše do větších zahrad, kde se pěstuje obvykle u zahradní zdi nebo plotu.

Psí víno

Foto: Pixabay

Pěstování psího vína

Rostlinu vysazujeme na jaře nebo na podzim. Stanoviště by mělo zahrnovat vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Psí víno si poradí se sluncem i se stínem. První dva roky jej pěstujeme s podporovou ve formě klacíků nebo mřížoviny. Jakmile se ale vyvinou přísavky, rostlina se zvládne uchytit a šířit sama. Každoročně na podzim rostlinu prořezávejte a snažte se o to, aby se nedostala do okapů nebo oken. Odřezané části spalte nebo použijte do kompostu.

Psí víno a výsadba

Stačí vykopat jamku tak hlubokou, jako je kořenový bal rostliny. Poté ji zakopejte a první dva roky poskytněte rostlině oporu. Z již vzrostlé rostliny ale můžete snadno získat další: kořeny se snadno vyvinou ze stonků, které se dotýkají půdy, takže jednoduše stačí zakopat stonek s vlastním kořenem a zakrýt jej květináčem. Množení je možné také řízky, které se odebírají v létě.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-virginia-creeper/

https://www.zahradaapriroda.cz/loubinec-prisavnik-aneb-psi-vino/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!