Ořechy jak je neznáte – dopřejte si je po každém jídle

Ořechy všeobecně vnímáme jako zdroj tzv. zdravých tuků. Ale nemusí sloužit jen jako vydatná svačinka. Naopak, milovníci zdravé výživy by se je měli dopřát po každém jídle.

Nemáte-li alergii na ořechy, dopřejte si je každý den. Vždyť v závislosti na jednotlivých druzích tvoří jejich jádro 40-75 % zdravých tuků, 15-22 % bílkovin (a podobné množství sacharidů), důležité minerální látky (v čele s vápníkem a hořčíkem) a samozřejmě i vitamíny (B, C a E). vysoká výživná hodnota spolu s argininem, vlákninou a antioxidanty patří do každého jídelníčku.

Ořechy jako prospěšný dezert

Látky, obsažené v jádrech ořechů, našemu tělu všeobecně pomáhají lépe trávit tuky, obsažené v jiných méně kvalitních zdrojích. Po každém větším nebo těžším jídlem si proto dopřejte tři nebo čtyři jádra, i kdyby to měly být jen obyčejné vlašáky. Udělejte si z jejich konzumace u oběda zvyk – vždyť malá misky oříšků na závěr bohatého menu potěší určitě každého.

Žluklé ořechy a jak je poznat

Jestliže jejich degradace už značně pokročila, nevyhnou se opravdu nepříjemné pachuti. Největším rizikem je brzké žluknutí pro ořechy, které obsahují velké množství tuku, tedy zejména pekanové a para ořechy. Jestliže kupujete ořechy třeba na váhu, vyplatí se jedno jádro nenápadně rozlousknout. Pokud má bílou barvu, je vše v pořádku, nažloutlá nebo dokonce žlutá značí vážný problém. U para ořechů se stačí podívat na jejich povrch, jsou-li bez skořápky.

Žluknout vám ovšem mohou i doma, a to zejména kvůli špatnému skladování nebo přesoušení. Určitě je nekonzumujte, nehodí se ani tepelně upravené do dezertů. V jejich jádrech se mohou ukrývat i plísně s obsahem karcinogenních látek, jež jsou pro naše zdraví vyloženě škodlivé. Místo zdravé dobroty byste tak svému organismu dodali nanejvýše zdroj toxinů, které s teplem rozhodně nezničí.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)