Babako: Exotická rostlina, již musíte umět připravit

Babako

Kolumbijské a Ekvádorské Andy se řadí mezi oblasti, které se vyznačují zcela specifickým podnebím a samozřejmě i plodinami. Botanika v podhůří těchto hor je neskutečně zajímavá a pestrá. Narančina, mučenky, mamej, anony a mnohé další plody jsou jasným dokladem tohoto tvrzení. My se ale podíváme na babako. Že tuto rostlinu neznáte? Pak se začtěte do následujících řádků, prozradíme vám o ní více.

Přirozený hybrid

Babako se poměrně hodně podobá papáje. Jde o přirozený hybrid, a to mezi Carica pubescens (Lenne, Koch) a Carica stipulata (Badillo). Kořenový systém nemá příliš vyvinutý, stonek nicméně dosáhne okolo 2 až 3 metrů. Může se větvit, nicméně standardně k tomu nijak často nedochází. V horní třetině stonku je rostlina schopna vytvořit jakýsi typ koruny. Květy vyrůstají přímo z paždí listů a jsou jenom samiččí. Plody se přitom vyvíjejí bez opylení, tedy partenokarpicky. Plody nemají semena a mají protáhlý tvar. Zrají cca od 7 do 10 měsíců. Minimální teplota pro růst činí 8 stupňů Celsia.

Babako

Pěstování babaka

Babako se dá pěstovat klidně až do nadmořské výšky 3000 metrů. Zapotřebí je subtropické klima s absencí mrazů. Po úbočí And lze spatřit tuto rostlinu snad na každé zahrádce. Mnohdy se pěstuje tam, kde rajčenka (Cyphomandra betacea). Množí se stonkovými řízky. Ty dokážou bez problémů zakořenit ve směsi písku a kompostu. Květy se objeví už několik týdnů po výsadbě. Rostliny vyžadují oporu a jsou náchylné k napadení houbami a viry. Ostatně pěstují se na jednom místě nejdéle 2 až 3 roky.

Někomu prostě nechutná

Spousta lidí od pěstování této rostliny upustilo z toho důvodu, že jim nechutnala. Možná i proto, že ji správně před konzumací neupravili. Před tím, než se jí, je třeba ji vařit v cukrové vodě s přídavkem limetkové šťávy. Plod stačí rozříznout, oloupat a měkkou část odstranit lžící. Vaří se 10 minut do doby, než zesklovatí. Když vychladne, jde se na věc, chuť je vynikající. Za syrova má nakyslou chuť, nicméně třeba v Ekvádoru se konzumuje syrové.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.