Nuda a samota jako největší stresory domácích mazlíčků

Pes

Říkal vám soused, že vás pes neskutečně vyje a nechce přestat? Možná mu nevěříte, nicméně v případě, když skoro nejste doma, je to velmi pravděpodobné. Stejně tak může k vytí docházet i tehdy, když se mu prostě nevěnujete. Psy totiž hodně často stresuje jak samota, tak i nuda. Všechno nakonec může vést i k velmi nepříjemným zdravotním obtížím vašeho mazlíčka. Jak situaci řešit a nepříjemnostem předcházet?

Pozor hlavně na chronický stres

Veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková upozorňuje: “Nejčastější příčinou poruch chování je chronický stres, který způsobuje například nuda nebo špatné životní podmínky, ale samozřejmě mohou být způsobeny i medicínským problémem, který bychom se měli snažit vždy vyloučit.”

poruch chování pejska v důsledku vystavení chronickému stresu může být hned několik. nejčastěji se jedná třeba o:

  • agresivitu,
  • separační úzkost,
  • poruchu eliminačního chování,
  • značkování,
  • abnormality v příjmu potravy,
  • stereotypní chování bez zjevné funkce a podobně.

PesFoto: Pixabay

Pozor také na separační úzkost

Také ta představuje velmi nepříjemnou záležitost. Zmiňovaná veterinářka ji vysvětluje takto: “Separační anxieta je definována jako soubor nežádoucích projevů v okamžiku, kdy je pes nechán o samotě. Rizikovými faktory pro vznik úzkosti může být častější stěhování, změny denního režimu, pobyty v hotelích. Může se vyvinout především u psů, kteří jako štěňata nezůstávali ani chvíli o samotě. Jedná se pravděpodobně o pocit ztráty kontroly nad prostředím a z něj plynoucí stres z osamělosti, kterou pes vnímá jako nestandardní.”

K projevům separační úzkosti se řadí třeba snížení nebo zvýšená aktivita. Dále mohou pejsci více štěkat nebo se chovat destruktivně. Tak jako tak by si pes měl na samotu do jisté míry zvykat již od štěněcího věku.

Stres se projevuje i u koček a citlivých papoušků

Veterinářka Kadeřávková hovoří i o kočkách. Odhalit je i u nich zapotřebí stres hned v počátcích. Konkrétně říká: “U koček je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací sterilní zánět močového měchýře. Hlavní příčinou tohoto zánětu je stres. Jeho projevem je časté a bolestivé močení často na neobvyklých místech. Především u kocourů pak může dojít až k ucpání močových cest a ke vzniku život ohrožující situace, kterou je potřeba řešit urgentně.

papoušekFoto: Pixabay

Vystresovaní bývají mimo jiné také papoušci. Ti trpí hlavně v důsledku manipulace s nimi a změnou prostředí.Mnohdy stres vyvolává také nuda. Je třeba se jim věnovat a pravidelně je krmit. “Jistě bychom si před pořízením jakéhokoliv domácího zvířete měli promyslet, zda jsme schopni zvíře nejen nakrmit a uspokojit jeho základní potřeby, ale i mu připravit vhodné prostředí, zajistit veterinární péči a věnovat dostatek času,” dodává MVDr. Marie Kadeřávková.

Zdroje info: https://blog.petcenter.cz/imunita/
https://tojesenzace.cz/2021/11/16/nuda-i-samota-domaci-mazlicky-stresuje-varuje-veterinarka/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.