Množení pokojových rostlin z řízků na podzim

Pokojové rostliny

Ačkoli se podzim nepovažuje za příznivé roční období, kdy je možné množit pokojové rostliny z řízků, pro některé rostliny je to vhodné. Věčně kvetoucí begónie, muškáty, chryzantémy, fuchsie, petúnie a některé další. Po odkvětu těchto rostlin odeberte několik řízku a nechte je zakořenit. Umístěte je na jasné světlo, kde mladé rostliny přežijí až do jara a stanou se z nich kvetoucí keře. Pokud máte světlý byt, můžete takto zakořeňovat také draceny, šeflery, filodendron, anturie, zamiokulkas a některé další.

Pořízení řízků rostlin

Obecně je nejlepším obdobím pro zakořenění řízků rostlin jaro. Avšak na podzim, kdy si můžete rostliny přenést do interiéru, když jste jim předtím dopřávali příjemné venkovní počasí, je dobré je trochu zkrátit. Pokuste se odříznout silné výhonky, které mají největší šanci na zakořenění. Tento řez je zapotřebí provést ještě předtím, než je rostlina vystavena mrazu. K zakořenění se hodí rostliny, které nevyžadují zimní odpočinek. Subtropické rostliny, které potřebují zimní odpočinek, potřebují na vytvoření kořenového systému více času.

Pokojové rostliny

Foto: Pixabay

Péče o řízky

Odebrané řízky uchováváme v jasném světle, ale rozptýleném. Na podzim jim najděte teplé místo se spoustou světla. Některé dospělé rostliny po řezu produkují nové výhony, které ale mohou být příliš slabé a vedou jen k tomu, že oslabují rostlinu. Takto slabé výhony se většinou neujmou. Abyste jejich tvorbě zabránili, snižte teplotu u druhů, které mají raději chladné podmínky (juka, oliva, vavřín, oleandr, rozmarýn). Díky tomuto opatření je uvedete do nuceného spánku a zastavíte jejich růst. Avšak rostliny, které naopak milují teplejší podmínky (ibišek, dracena) je dobré odebírat v tmavší dny (když je zataženo) nebo večer.

Tyto rostliny neřízkujeme

Na řízky se nehodí listnaté rostliny, které potřebují hluboký zimní odpočinek (fíky, moruše, ginkgo, hortenzie).

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/12/16/ukorenenie-cherenkov-komnatnyh-cvetov-osenyu-posle-cherenkovaniya/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!