kohlerie

Neznámá příbuzná africké fialky – kohlerie

Vzhledem se podobají kopřivě, potěší rudě červenými květy, a na pěstování jsou vcelku nenáročná. Bohužel jsou kohlerie v květinářství k vidění jen málo, od jakéhokoliv nadšeného pěstitele botanických rarit si je však snadno namnožíte vrcholovými řízky.

Pochází z Ameriky, konkrétně z mexických hor. V přírodě jich najdeme více než 60 druhů, u nás se však můžeme potěšit zpravidla jen těmito třemi:

 • Kohleria amabilis
 • Kohleria bogotensis
 • Kohleria erientha

Kohlerii stačí východní slunce a mírná zálivka

Poznáte ji podle elipsovitých listů a převislých stonků, porostlých jemnými chloupky. Na první pohled ji však prozradí výrazné trubkovité květy, vyrůstající v nepravidelných odstupech podél celého stonku. Jejich barva se může podle kultivaru pohybovat od světle oranžové až po tmavě červenou. Nejkrásnější jsou pak odrůdy s květy hnědě nebo černě skvrnitými.

Nejlépe se bude kohlerii dařit u východního okna při celoroční teplotě okolo 20 °C. V zimě pak vyžaduje ještě o několik stupňů méně, jinak se květů nedočkáte. Ty se začínají objevovat v dubnu, ale kvetení se může protáhnout klidně až do října. Stačí je podpořit mírnou zálivkou (přemokření rostlině nesvědčí) a hnojivem pro kvetoucí rostliny, aplikovaným 1× za 14 dní.

Mexickou krásku si rozmnožíte i ze semen

Nemáte-li ve svém okolí nikoho, kdo by vám podaroval dobře vyzrálý řízek, poohlédněte se po prodejně s exotickými semeny. Drobounká černá semena stačí vysypat na povrch humózní hlíny, umístit pod igelitový sáček (nebo do malého skleníčku) a mírně zalévat. Už za pár dní se objeví nové rostlinky.

Jakmile trochu povyrostou, přesadíme je do velkého květináče se substrátem složeným ze zeminy, písku a rašeliny, v poměru 2:1:1. Tato směs svědčí i dospělým rostlinám. V suchých bytech pak doporučujeme navíc postavit nádobu na vrstvu vlhkých oblázků nebo keramzitu. Kohlerie tak bude prospívat o poznání lépe.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

4 komentáře

 1. Zdena Jedličková Odpovědět

  Dobrý den, zajímalo by mě, kde Blahoker a kohlerii seženu. Jsou krásné, avšak normálně se v prodeji nevyskytují. Děkuji.

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, čas od času se vyskytnou, je to spíš o štěstí. já takhle hledám po květinářstvích hlavně tořivky – čas od času se najdou, a to je potom radosti. jinak se občas vyplatí prohledat i internet – hodně se dají namnožit z řízků od jiných zapálených pěstitelů (přes inzeráty na int. bazarech), anebo zakupte semínka. je to jako se všemi „botanickými špeky.“ Někdy se daří, jindy ne. Já si hodně úlovků pravidelně vozím i z Flory Olomouc, i když má z mých tašek srandu celý autobus 🙂

 2. Jiřina Růžičková Odpovědět

  Dobrý večer, pěstuji kohlerie. Mám asi 25 druhů a ještě bych chtěla rozšířit. Přebytky prodávám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *