Jak jednoduše zjistit pH půdy?

Následující tipy vám pomohou určit pH vaší půdy, aniž byste museli kupovat speciální přístroje a nástroje v zahradním centru. Všechny potřebné věci byste již měli být doma. Znát, jaké máte pH půdy, je důležité už proto, abyste věděli, jaké květiny si můžete dovolit pěstovat. Jinými slovy, pokud budete znát pH své půdy, pochopíte, zda budou kořenům vašich rostlin k dispozici nezbytné minerály.

Test s pomocí sody a octa

To, jestli je vaše půda kyselá nebo zásaditá, můžete snadno zjistit s těmito základními kuchyňskými ingrediencemi. Do dvou nádob dejte po dvou lžících vaší půdy ze zahrady. Takto jsme připraveni na dva pokusy – jeden se sodou a druhý s octem.

Do jedné nádoby přidejte asi 75 ml octa k půdě v jedné nádobě. Pokud začne syčet, máte zásaditou půdu s hodnotou pH mezi 7 a 8.

Nyní si vezměte druhou nádobu. Zalijte ji destilovanou vodou – jen malým množstvím, abyste získali tekuté bláto. Poté přidejte půl šálku sody na pečení. Pokus soda začne syčet, máte kyselou půdu, jejíž hodnota pH bude někde mezi 5 a 6.

Pokud vaše půda vůbec nereaguje, je neutrální s pH 7 a máte velké štěstí!

Test s pomocí červeného zelí

Do hrnce nalijte dva šálky destilované vody. Přidejte jeden šálek nakrájeného červeného zelí. Povařte 5 minut. Poté odstavte a nechte 30 minut jen tak stát.

Odměřte 2 šálky destilované vody do hrnce. Nakrájejte a přidáme 1 šálek červeného zelí. Přikrmujte 5 minut. Odstraňte z tepla a nechte jej sedět až 30 minut. Poté kapalinu slijte – měla by mít růžovo-modrou barvu, která znamená neutrální pH 7.

Pro otestování pH vaší půdy je potřeba dát dvě čajové lžičky do nádoby (nejlépe skleněné) a přilijte několik centimetrů zelné vody. Promíchejte a nechte 30 minut odstát. Poté zkontrolujte barvu. Růžová barva znamená, že vaše půda je kyselá. Modrozelená barva zase znamená, že vaše půda je zásaditá.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!