Bylinky pro dobré spaní

Není překvapením, že dobrý spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, která ovlivňuje náš spánek. Čím dál tím více ale roste počet lidí, kteří mají problémy s usínáním, nebo se v noci probouzí a nedosahují tak kvalitního spánku, který je zapotřebí. Správná životospráva a bylinkové čaje mohou být způsobem, jak relaxovat svůj organismus. Je mnohem lepší sáhnout po bylince, než po léku na spaní. A jaké bylinky patří mezi ty, po kterých se dobře usíná?

Heřmánek

Heřmánek je jednou z nejznámějších bylinek vůbec. Již celá léta se používá jako prostředek, který pomáhá léčit nespavost a snižovat úzkost. Také má protizánětlivé účinky. Uklidňující účinky heřmánku jsou připisovány antioxidantu apigeninu, který se váže na specifické receptory v mozku. Tyto receptory pak mohou iniciovat spánek.

Heřmánek

Levandule

Levandule je bylinka, která je známá pro svou aromatickou vůni. Tato vůně má uklidňující účinky, proto se častokrát využívá v relaxačních a masážních centrech. Původem pochází levandule ze Středomoří, dnes se ale pěstuje po celém světě. Kromě parfémů ale je možné z levandule vyrobit také čaj. K tomu se využívají malé fialové květy rostlin. Pití levandulového čaje napomáhá zlepšit kvalitu spánku, obzvláště u lidí, kteří trpí úzkostnými poruchami.

Levandule

Meduňka

Meduňka patří do stejné čeledi jako máta a stejně jako tento její příbuzný je rozšířená po celém světě. Meduňka se používá v aromaterapii, velice často se její listy ale suší a využívají na přípravu čaje. Tento čaj by měl snižovat stres, čímž napomáhá lépe usnout a vylepšit i kvalitu spánku. Pokud máte chronické poruchy spánku, dejte si šálek meduňkového čaje vždy před spaním.

Meduňka

Kůra magnolie

Magnolie je krásná kvetoucí rostlina, která se na Zemi nachází asi 100 milionů let. Čaj z této rostliny se vyrábí převážně z kůry, někdy ale může obsahovat také sušené pupeny a stonky. Magnolie byla v tradiční čínské medicíně používána jak pro úlevu od stresu, tak také pro problémy s trávením. Nyní je kůra z magnolie celosvětově uznávaná pro své proti stresové a sedativní účinky.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!