Nestařec americký: Pár rad k pěstování

Nestařec americký

Nestařec americký je keřovitá rostlina s hustými a sytě zelenými listy. Podle vzrůstu rozdělujeme dva typy a to vysoký a nízký. Květy mohou být fialové, modré nebo bílé. Nestařec se skvěle hodí na venkovní výsadby do záhonů a do různých sesazovaných nádob.

Odkud se tu  nestařec vzal?

Místem původu nestařce amerického je Mexiko. Celé léto bude tato rostlina tvořit nové květy a zakrývat ty odkvetlé. I proto dostala rostlina název nestařec, tzn. ,,nikdy nestárnoucí‘‘. Existují zakrslé odrůdy do skalek a nádob i vysoké odrůdy k řezu.

Nestařec americký a pěstování

Těmto rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, které bude bohatý na živiny. Takový substrát si můžete předem připravený zakoupit už v zahradnictví.  Jedná se o substrát pro pěstování balkónových květin.  Substrát si samozřejmě můžete namíchat i sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Nejvíce se nestařci bude dařit v keramických truhlících. Pokud budete pěstovat rostlinu v klasických plastových truhlících, dejte na dno nádoby cihlové střepy a vyvrtejte otvor pro odtékání přebytečné vody. Rostliny tak lépe porostou. Na venkovní stanoviště umisťujeme nestařec americký až po 15. květnu, což je obvykle doba, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Stanoviště by také mělo být světlé a chráněné před silným větrem. Ideální umístění je na jih nebo jihovýchod a teploty okolo 21 °C – 24 °C.

Zálivka a množení

Zálivku provádíme brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce ještě nepálí. Dobré je nechat substrát mírně vyschnout a pak teprve zalévat. Příliš vlhké prostředí by znamenalo uhnívání rostlin a choroby. Hnojíme dvakrát za týden speciálním hnojivem pro okrasné balkónové květiny. Co se týká množení, lze je řešit dvěma způsoby a to řízkováním nebo výsevem semen. Vhodnějším způsobem je řízkování, protože není tak časově náročné, jako výsev semen a jejich následná péče.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.