Obří pýchavky jsou skvostem luk i zahrad

Vatovec obrovský

Co Čech to houbař. A abychom neurazili Moraváky, u těch toto tvrzení mnohdy platí dvojnásobně. Houby prostě miluje a rádi je sbíráme. Často k tomuto účelu ani nemusíme navštěvovat les. Pokud se rozhodnete vyrazit hledat žampiony nebo vatovce, bohatě si postačíte s procházkou po louce, případně s jasným cílem v sadu či na zahradě. Kde tedy vatovce obrovského lze najít, je možné ho vysadit a jako ho použít? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Kde se lze s vatovcem obrovským setkat?

Optimální naleziště tohoto charakteristického druhu houby představují pastviny. Jestliže se na některé z nich pase dobytek, pravděpodobnost výskytu obrovské pýchavky se několikanásobně zvyšuje. Není problém ji najít ale také v zahradách a sadech. Je-li půda doslova napěchována živinami a humusem, získává optimální prostředí pro svůj růst. Mnohdy není potíž najít jej i v koutě, kde rostou jiné rostliny třeba typu kopřiv. Dnes se mnozí lidé snaží o jeho výsadbu.

Výsadba pýchavky obrovské

Někteří lidé se snaží pýchavku obrovskou vysadit. V první řadě se musí najít místo, které je hodně bohaté na dusík, což se pozná právě dle přítomnosti kopřiv. Vysazuje se dvěma způsoby. První spočívá v tom, že se nakopnou drny a pod ně vloží zrnka ze sadby. Optimálně je spon 1×1 metr. Jinak není problém vyzkoušet i plošný výsev. Prostřednictvím provzdušňovače trávníku projedete potřebnou plochu a následně realizujete onen zmiňovaný výsev.

O sadbu hub se musíte starat!

Máte-i pocit, že houby porostou a vy budete mít všechno bez starostí, jste na omylu! Prostor je zapotřebí pravidelně zalévat. Musí být vlhký. Úrody byste se měli dočkat v horizontu 2 let. Mnohdy je zapotřebí čekat i déle. Jestliže bude půdní podklad hodně suchý, případně chudý na humus a dusík, pýchavky neporostou. A co samotný sběr? Vatovec obrovský musí být při sběru uvnitř bílý. Pokud je žlutý, je příliš starý. A využití? Skvělé řízečky na tradiční způsob budou pochoutkou, na niž budete rádi v zimě vzpomínat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.