Zimolez

Zimolez: Popínavka, která vás bude bavit

Hledáte aktuálně popínavou rostlinu, která dokonale oživí váš exteriér a nebude žádným experimentem, na který se nadá ani podívat? Pak rozhodně vsaďte na klasiku, která je stále k vidění u mnohých starších venkovských stavení. Ano, naším tipem je zimolez. V létě vám tato rostlina bude krásně kvést a na podzim se její listy zbarví do takových variací, že budete doslova očarovaní. Jak na její pěstování a starání se o ni? Čtěte dál, prozradíme vám to. Nejprve ovšem zimolez poněkud přiblížíme.

Více než 100 druhů zimolezu

Aktuálně se lze setkat s 240 druhy zimolezu, které rostou na severní polokouli. Najdeme je jak v mírném, tak i subtropickém pásmu. U nás jsou dva druhy vzpřímených a jeden popínavý. Lidé si zamilovali především nádherně vonící druhy této rostliny. Z těch bychom mohli jmenovat kupříkladu zimolez Heckrottův, zimolez kozí list nebo zimolez německý. Druhý jmenovaný možná znáte pod názvem choulivka jerišská, Anastatica hierochuntica. Zvolíte-li zimolez Henryův, také nepřijdete zkrátka. Dokáže bez problémů překonat zimu. Stačí jen zakrytí kořenů.

Pár slov k pěstování zimolezu

Stanoviště pro zimolez se vyplatí volit buď slunné, nebo částečně zastíněné. Co se půdního podkladu týče, vsaďte na zásaditou a hodně vápnitou půdu. Určitě také myslete na to, že zimolez se dokáže dorůst opravdu solidní výšky. Aktuálně na podzim nezapomínejte na zastřežení rostliny směrem k nejbližším pupenům. Optimální zakrácení by mělo být cca o třetinu celé rostliny. Jestliže rostlinu zmladíte hodně, počítejte s tím, že v následující sezoně se nejspíše nesetkáte s tolik oblíbenými kvítky. Co se týká plodů, ty mívají oranžovou, fialovou či červenou barvu a jsou nepoživatelné.

Pozor na některá úskalí!

Hlavní úskalí pěstování zimolezu spočívá hlavně v tom, že některé starší rostliny mohou být hodně těžké. Dokážou konstrukci přetížit a třeba taková pergola pak může mít problém se stabilitou. Největší potíže samotné rostlině způsobují mšice.

3 komentáře
  1. mpospiso@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *