Zimolez

Zimolez: Popínavka, která vás bude bavit

Hledáte aktuálně popínavou rostlinu, která dokonale oživí váš exteriér a nebude žádným experimentem, na který se nadá ani podívat? Pak rozhodně vsaďte na klasiku, která je stále k vidění u mnohých starších venkovských stavení. Ano, naším tipem je zimolez. V létě vám tato rostlina bude krásně kvést a na podzim se její listy zbarví do takových variací, že budete doslova očarovaní. Jak na její pěstování a starání se o ni? Čtěte dál, prozradíme vám to. Nejprve ovšem zimolez poněkud přiblížíme.

Více než 100 druhů zimolezu

Aktuálně se lze setkat s 240 druhy zimolezu, které rostou na severní polokouli. Najdeme je jak v mírném, tak i subtropickém pásmu. U nás jsou dva druhy vzpřímených a jeden popínavý. Lidé si zamilovali především nádherně vonící druhy této rostliny. Z těch bychom mohli jmenovat kupříkladu zimolez Heckrottův, zimolez kozí list nebo zimolez německý. Druhý jmenovaný možná znáte pod názvem choulivka jerišská, Anastatica hierochuntica. Zvolíte-li zimolez Henryův, také nepřijdete zkrátka. Dokáže bez problémů překonat zimu. Stačí jen zakrytí kořenů.

Pár slov k pěstování zimolezu

Stanoviště pro zimolez se vyplatí volit buď slunné, nebo částečně zastíněné. Co se půdního podkladu týče, vsaďte na zásaditou a hodně vápnitou půdu. Určitě také myslete na to, že zimolez se dokáže dorůst opravdu solidní výšky. Aktuálně na podzim nezapomínejte na zastřežení rostliny směrem k nejbližším pupenům. Optimální zakrácení by mělo být cca o třetinu celé rostliny. Jestliže rostlinu zmladíte hodně, počítejte s tím, že v následující sezoně se nejspíše nesetkáte s tolik oblíbenými kvítky. Co se týká plodů, ty mívají oranžovou, fialovou či červenou barvu a jsou nepoživatelné.

Pozor na některá úskalí!

Hlavní úskalí pěstování zimolezu spočívá hlavně v tom, že některé starší rostliny mohou být hodně těžké. Dokážou konstrukci přetížit a třeba taková pergola pak může mít problém se stabilitou. Největší potíže samotné rostlině způsobují mšice.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. mpospiso@seznam.cz'Marie Odpovědět

  No nevím máme u baráku zimolez a v době květu sice krásně voní , ale když se opře o fasádu tak ji špiní, květy vylučují lepkavou šťávu. Na konci léta jeho listy chytají plíseň,která napadá i vinnou révu, která je jeho sousedem na mřížce, takže zimolez musím ostříhat až k zemi.
  Což je v době kvetení škoda.

 2. blahnik@post.cz'Ing. Zdenek Blahnik, Dendrologicka zahrada Pruhonice Odpovědět

  Druhu zimolezu neni „100“, ale 240! U nas jich neni „nekolik desitek“, ale jen dva druhy vzprimenych jen jediny druh popiínavý! Rze z Jericha je uplne jiná rostlina, ktera se zimolezem nema vubec nic spolecneho! Je to tzv. poustni bezec, choulivka jerisska, Anastatica hierochuntica. Na fotografii nejsou plody zimolehu, ale plody kaliny obecne Viburnum opulus! Nejvetsim problemem popinavych zimolezu jsou msice. S pratelskym pozdravem Ing. Zdenek Blahnik, Dendrologicka zahrada, Pruhonice

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji moc odhalení nepřesností,
   vážím si slov odborníka. Vše jsem upravil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *