Nepříjemný zápach z psí tlamy: Řešení je několik

Pes

Každý pejsek občas nevoní. Buď se mu podaří vyválet v nějaké zdechlině či v něčem jiném, co značně zapáchá, nebo něco pozře. Právě tlama bývá z hlediska zápachu hodně problémová. Pejsek tak může okolí spíše obtěžovat, než že by se lidé těšili z jeho přítomnosti. Je to škoda pro něj i lidi, již jsou v jeho okolí. Navíc se může jednat o indikátor potenciálního onemocnění psa. My se na zápach z psí tlamy zaměříme podrobněji v následujících řádcích.

Občasný zápach jako přirozená záležitost

Přesně tak. Můžeme si být jistí tím, že pejskům prostě z tlamy nepůjde libá vůně. Občasný zápach z tlamy se nazývá halitóza a nejde o nijak nepřirozenou a neobvyklou věc. Pozor je třeba dát v případě, že se jedná o dlouhodobější záležitost. Pak je nutné začít situaci řešit. Hlavní příčinou nepříjemného zápachu z psí tlamy je bezesporu nevhodná zubní hygiena, potažmo nulová péče o jeho chrup.

PesFoto: Radek Štěpán

Zanedbaná zubní hygiena

Hlavními viníky zápachu z úst jsou často zubní kámen nebo zánět dásní. Jak takovouto situaci poznáte? Podle žlutého povlaku na zubech a také podle toho, že dásně jsou zarudlé. Jestliže se ale tyto ukazatele neobjevují, může se jednat o mnohem nepříjemnější zdravotní problémy. Jít může například o onemocnění jater či žaludku. S pejskem byste v takovýchto případech měli spíše navštívit veterináře.

Aromatická strava a pojídání výkalů

Obojí může za nepříjemným zápachem z psí tlamy bohužel stát. Typické jsou v tomto ohledu například rybí granule pro psa. Hlavně ty lososové dokážou v negativním slova smyslu doslova divy. Zapomenout nelze ani na pojídání psích výkalů. někteří psi si takto jídelníček mohu zpestřit. Není od věci pejska čas od času zkontrolovat. Jestliže o tom víte, na procházku mu dejte náhubek. Jinak může mít velké potíže s parazity nebo žaludkem jako takovým.

PesFoto: Radek Štěpán 

Vsaďte na prevenci

Výbornou volbou z pohledu prevence jsou především suché granule. Volit lze i abrazivní suché pamlsky, které fakticky o zuby do jisté míry pečují. Zuby mimo jiné obrušuje také tvrdá zelenina typu mrkve a podobně. Pokud krmíte měkkým krmivem, nezapomínejte psovi několikrát týdně čistit chrup. Musíte ale používat speciální psí kartáčky, nikoli ty lidské. Výborná je i mořská řasa. Výtažky z ní pomohou eliminovat zápach a vznik zubního plaku.

Zdroje info: Yoggies.cz, metropolevet.cz

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.