Hnojení orchideje na podzim a v zimě

Orchidej

Orchideje se nám za péči odvděčí těmi nejkrásnějšími květy, které můžete na pokojových rostlinách vidět. Jejich obrovskou výhodou je to, že kvetou několik měsíců v kuse, díky čemuž se můžeme těšit z jejich nádhery velmi dlouho. Po odkvětu potřebují období klidu, kdy je nehnojíme, nezaléváme, a pokud možno je umístíme také do místnosti s nižší teplotou (ideálně 17 až 18 °C). Existuje nějaké pravidlo, podle kterého bychom se měli řídit ohledně hnojení na podzim či v zimě?

Hnojení orchidejí

Hnojení orchidejí je specifické v tom, že orchideje nejsou příliš náročné na živiny. Ze svého přirozeného prostředí jsou zvyklé, že živiny dostávají pouze z deště nebo rostlinných zbytků, na kterých rostou. To nejsou příliš výživné zdroje. A z tohoto důvodu bychom na orchideje neměli používat univerzální hnojiva, ani ta na pokojové rostliny – jsou na orchideje příliš silné. Přesto se vyplatí nějaké ty živiny jim přidat. K tomuto účelu si zakupte speciální hnojivo na orchideje.

Orchidej

Foto: Pixabay

Kdy hnojit orchideje?

Spíše než se řídit ročním obdobím je zapotřebí vzít v potaz v jakém životním cyklu se orchidej nachází. Nejvíce orchidej hnojíme v období, kdy tvoří poupata a květy. Obvykle se to děje od dubna do srpna, ale někdy se toto období přesouvá klidně od prosince do března. Takže je zapotřebí dbát na to, kdy orchidej kvete. Po odkvětu (až květy opadají) zastavíme veškeré hnojení až do doby, kdy se na rostlině objeví nový výhonek, který bude kvést.

Různé druhy hnojiva

V době, kdy rostliny vyvíjí nové výhonky a bohatě rostou (obvykle od dubna do září) používáme hnojiva bohatá na dusík. V období kvetení pak poskytneme orchidejím hnojivo se zvýšeným obsahem fosforu a hořčíku. Pokud má orchidej nedostatek těchto dvou živin, pupeny a výhonky vysychají. V době, kdy rostlina odkvete, nehnojíme vůbec a omezíme i zálivku.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-nawozic-storczyka-jesienia-i-zima,nId,5608644

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!