Nejčastější problémy při pěstování špenátu

Špenát

Pokud jste si v první polovině srpna vysadili špenát, jistě už se těšíte na podzimní sklizeň. V některých případech se ale může stát, že výsledky nepřichází takové, jaké bychom čekali. A proto v tomto článku shrneme nejčastější problémy při pěstování špenátu a navrhneme řešení, jak se jich zbavit (pokud to ještě bude možné).

Špenát roste pomalu

Jestliže se vám zdá, že špenát roste pomaleji, než by měl, pak se většinou bude jednat o problém s nedostatkem vláhy. Špenát potřebuje hodně vody, a když ji nemá, tak zpomaluje svůj růst. Někdy se také může zdát, že vás zatím malý špenát s menším počtem listů vybíhá do květu. Je proto důležité pravidelně kontrolovat a doplňovat závlahu.

Špenát listy

Špenát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Špenát předčasně vybíhá do květu

Aby listy byly co nejchutnější, musíme je sklidit ještě předtím, než špenát vykvete. Pokud rychle vybíhá do květu (což je zejména při srpnové výsadbě velice časté), je načase ho raději sklidit dříve. Špenát patří mezi plodiny, které milují chladno, takže dlouhý a horký den v létě jen podporuje jeho vybíhání do květu.

Deformované listy se žlutými skvrnami

Výše uvedený problém je skvělým popisem špenátové plísně. Jejím původcem je houba Peranospora spinaciae. Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru). Tak jako jiné plísně, má i ta špenátová nejraději vlhko a teplo. Proto je vhodné této chorobě předcházet tím, že budete dodržovat dostatečné vzdálenosti mezi rostlinami a nebudete přehnojovat.

Odvar z přesličky rolní

Tento odvar působí jako prevence, nikoli jako lék. Pokud máte strach, že by váš špenát mohl být znehodnocen plísní, nasbírejte si přesličku rolní. Asi 60 gramů této rostliny ponořte do 5 litrů vody a nechte macerovat po dobu jednoho až dvou dnů. Poté tuto směs povařte, přesličku vyjměte a po vychlazení zřeďte s vodou v poměru 1:5. Tímto zředěným odvarem pravidelně ošetřujeme špenát.

Špenát: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!