Višně už odplodily, jejich listy však ještě využijete

Osm třešňových týdnů je již za námi. Ovšem konkrétně u višní byla doba k jejich sklízení ještě kratší. Je totiž třeba je trhat okamžitě, jakmile uzrají a po utržení zpravidla nevydrží déle než 4 dny.

Plody višní obsahují celou řadu cenných vitamínů a minerálů. Jde zejména o C, E, dále pak železo, draslík, hořčík nebo fosfor. A nesmíme zapomenout ani na antokyany, což jsou jedny z nejlepších antioxidantů na světě. Ovšem zatímco ovoce už máte nejspíš dávno zpracováno, další skvělá součást višně vám stále zůstala na stromech. Ano, jsou to listy.

Listy využijete při zavařování i do koupele

Višeň obecná (Prunus cerasus) potěší svými eliptickými zubatými listy už zdálky. Když je utrhnete, zjistíte, že poměrně příjemně voní. I proto se přidávají do marmelád, džemů a kompotů – ovšem nejde tu jen o vůni. Dokáží také potlačit některé hořké odstíny chuti a celkově chuť všech produktů pozvednou úroveň výš.

Višně

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Takž pokud zpracováváte třeba černý rybíz, angrešt apod., nebojte se do každé sklenky přidat jeden až dva listy višní.

Ovšem hodit se vám budou i do koupele. A to především tehdy, trpíte-li revmatickým onemocněním. Velkou hrst višňových listů (lze použít i mladé větvičky s listy) vhoďte do hrnce s vařící vodou u a deset minut povařte. Připravte si koupel a přecezený odvar do ní vlijte. Užívejte si ji 20 minut a to nejlépe 2-3x týdně.

Co se zamrazenými višněmi

Nestihli jste rychlou úrodu zpracovat a místo toho na vás stále čeká v mrazáku? Nechte višně rozmrazit a odšťavněte je. Na dvě kila višní budete potřebovat 2,5 litru vodky a 1,5 kilogramu cukru. Vše smíchejte a dobře protřepejte. Měsíc nechte stát v temnu, poté vše rozlijte do menších lahví a zavíčkujte. Jakmile po půl roce tinktura dozraje, je skvělá na posílení kardiovaskulárního sytému. Stačí 30-40 ml denně. Příští rok ji připravte z višní čerstvých.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)